Astra A-2000-1-WH A2000 Gloss White Super Automatic Espresso Machine - 110V
Item number  232a2000wMFR number  A-2000-1-WH
Contact us for details
Call 717-392-7472Mon-Fri 8AM-6PM EST
Accessories & Options
What We Offer
shield icon
Protect Your Product
Usually Ships in 2-3 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Serve delicious cappuccinos, lattes, coffee, and other hot beverages
  • Produces up to 180 cups an hour
  • Self-regulating temperature sensor for consistency and safety
  • Coffee beans are freshly ground once drinks are selected
  • Programmable computer function allows adjustable flavor profiles
UPC Code:400017308258
Works With
Astra A-2000-1-WH Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
150 lb.
Width
13 Inches
Depth
23 Inches
Height
38 Inches
Power Cord Length
5 Feet
Amps
20 Amps
Hertz
50/60 Hz
Voltage
110 Volts
Wattage
2,000 Watts
Boiler Capacity
4.2 Liters
Color
White
Control Type
Touchpad
Features
Built-In Grinder Hot Water Faucet Programmable
Number of Groups
1 Group
Number of Steam Wands
1 Wand
Output
180 Cups per Hour
Plug Type
NEMA 5-20P
Style
Super Automatic
Type
Espresso Machines
Water Inlet Size
3/8 Inches
Water Source
Direct Connection
Astra A-2000-1-WH Details
This machine comes in an attractive gloss white color and was hand-assembled in America. It comes with a 110V power connection and a 2,000W heating element. It also features a 4.2 liter nickel-plated boiler, 5' of flexible cord, and a 1/4" flare water drain hose.
Overall Dimensions:
Width: 13"
Depth: 23"
Height: 38"