Garland GTGG72-GT72M 72" Liquid Propane Countertop Griddle with Thermostatic Controls - 168,000 BTU
Item number  372gt72gt72lMFR number  GTGG72-GT72M-5010
for details
What We Offer
shield icon
Protect Your Product
Installation Services
Check if installation is currently available for your area.
Usually Ships in 3-5 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • (6) 28,000 BTU burners
  • Stainless steel front, sides, and back
  • 4" adjustable stainless steel legs
  • 1" thick steel griddle plate
  • Thermostatic controls (200-550 degrees Fahrenheit)
UPC Code:400010075997
Works With
Cook with confidence with this Garland liquid propane griddle!
The heavy-duty Garland GTGG72-GT72M liquid propane griddle provides 168,000 BTU of cooking power across its 72" width to handle any cooking task! Its thermostatic controls enable precise temperature adjustment from 200-550 degrees Fahrenheit.
  • NSF Certified
    NSF Certified
    This item is certified by NSF to applicable standards.
  • 3/4" Gas Connection
    3/4" Gas Connection
    This unit comes with a 3/4" gas connection to be installed by a professional.
  • CSA
    CSA
    This product is certified by CSA to applicable Canadian standards.
  • CSA, US
    CSA, US
    This product is certified by CSA to applicable U.S. standards.
Even Heating
A 1" thick steel plate ensures that temperature is evenly distributed.
6-Burner Design
This 72" wide heavy-duty gas griddle features six "U" shaped burners.