Beverage-Air UCR36AHC-104 36" Low Profile Undercounter Refrigerator
Item number  185ucr36ah14MFR number  UCR36AHC-104
Quick Shipping
Usually ships in 1 business day
Product Overview
  • Low profile design ensures easy access to cold food storage
  • Durable stainless steel front, sides, and top with a corrosion-resistant aluminum interior
  • Stay-open doors with self-closing feature and magnetic gaskets
  • Easy-to-use full electronic controls with a standard interior thermometer
  • Uses eco-friendly R290 refrigerant; 115V, 1/6 hp
UPC Code:ucr36ahc-104
Works With
View All Items
Create additional storage space in your kitchen with this Beverage-Air UCR36AHC-104 36” low profile undercounter refrigerator.
Undercounter refrigerators are a convenient addition to any commercial kitchen. With the ability to keep your cold ingredients stored close at hand, your staff can work efficiently to complete food prep tasks. Perfect for quickly and neatly storing essential refrigerated goods, the Beverage-Air UCR36AHC-104 undercounter refrigerator serves as a welcome addition to any fast-paced kitchen. This unit requires a 115V electrical connection for operation.
  • Energy Star Qualified
    Energy Star Qualified
Durable Stainless Steel Exterior
Field Reversible Hinges
Superior Refrigerated Storage
This 36" undercounter refrigerator consistently maintains temperatures between 36 and 38 degrees Fahrenheit which can be monitored with a full electronic control. It has 2" thick polyurethane insulation and 1/6 hp compressor that runs on eco-friendly R-290 refrigerant, which has an ozone depletion (ODP) of 0 and a global warming potential (GWP) of 3 making it an environmentally responsible choice for your business.
3" Casters
It also comes with 3" casters, making it easy to move the refrigerator for cleaning and maintenance. It also lowers the overall height of the unit, making it great for low counters and other areas with limited space. Two of these casters include brakes, steadying the unit for safe use.
Counter Height: Work surface is more than 34" high; standard-height unit.
ADA Height: Work surface height is 34" or less; complies with ADA regulations.
Low Profile: Work surface height is less than 32"; designed to fit under most ADA-height counters.