Beverage-Air UCR72AHC-ADA 72" Undercounter Refrigerator
Item number Item #: 185ucr72hadaMFR number MFR #: UCR72AHC-ADA
Works WithView All Items
Contact us for details
Call 717-392-7472Mon-Fri 8AM-6PM EST
- Apply, opens link in this tab
(14,579 points) with a Webstaurant Rewards Visa® Credit Card
Installation Services
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
- Tested to perform in ambient temperatures of 100 degrees Fahrenheit
- 1/2" thick sub-top and 3 self-closing, solid doors with magnetic gaskets
- Stainless steel front, sides, top, and doors with a corrosion-resistant aluminum interior
- Easy-to-use full electronic controls
- Uses eco-friendly R290 refrigerant; 115V, 1/5 hp
UPC Code:400013444103
Works With
View All ItemsKeep fresh ingredients and open food products chilled and close at hand thanks to this Beverage-Air UCR72AHC-ADA 72" undercounter refrigerator.
Made in America
This item was made in the United States of America.
ADA Compliant
This item meets criteria established by the Americans with Disabilities Act (ADA).
5-15P
This unit comes with a NEMA 5-15P plug.
UL Certified
This product is certified to applicable standards and requirements by UL Solutions.
ADA Height
Self-Closing Doors
Convenient Capacity
Energy Efficient
Easy to Maintain
An automatic, non-electric defrost also helps make this unit more energy efficient and easy to maintain. At the end of the day, it's even easy to move aside for service or cleaning; simply roll it away on its 4" casters. Since 2 casters include brakes, you can rest assured that it remains securely in place when in use.
Questions & Answers
Looking For Specific Info? Get quick answers to product questions with our AI-powered search.
Frequently Asked Questions From Customers
Counter Height: Work surface is more than 34" high; standard-height unit.
ADA Height: Work surface height is 34" or less; complies with ADA regulations.
Low Profile: Work surface height is less than 32"; designed to fit under most ADA-height counters.
Compare to Other Products
Price
Width
Depth
Height
Capacity
Features
- Item #: 185ucr72hadaBeverage-Air UCR72AHC-ADA 72" Undercounter Refrigerator
Price
- Width: Width72 Inches
- Depth: Depth32 Inches
- Height: Height33 5/8 Inches
- Capacity: Capacity17.88 cu. ft.
- Features: FeaturesADA Compliant
- Item #: 178ssuc72raAvantco SS-UC-72R-HC 72" Stainless Steel ADA Height Undercounter Refrigerator
- Width: Width71 1/2 Inches
- Depth: Depth29 1/2 Inches
- Height: Height33 3/4 Inches
- Capacity: Capacity16.9 cu. ft.
- Features: FeaturesMagnetic Door Gaskets
- Item #: 890tuc72adahTrue TUC-72-ADA-HC 72 3/8" ADA Height Undercounter Refrigerator
- Width: Width72 3/8 Inches
- Depth: Depth31 1/8 Inches
- Height: Height34 Inches
- Capacity: Capacity21.5 cu. ft.
- Width:
- 72 Inches
- Depth:
- 32 Inches
- Height:
- 31 5/8 Inches
- Capacity:
- 17.88 cu. ft.
- Interior Width:
- 68 Inches
- Interior Depth:
- 23 1/2 Inches
- Interior Height:
- 23 Inches
Need Parts & Accessories?
Show replacement parts and accessories for Beverage-Air UCR72AHC-ADA today!
Find Parts for this ItemResources and Downloads for
Beverage-Air UCR72AHC-ADA
Specsheet
Opens in new tab
Manual
Opens in new tab
Warranty
Product Overview
Brochure
Beverage-Air UCR72AHC-ADA Specs
- Quantity
- 1/Each
- Shipping Weight
- 336 lb.
- 72 Inches
- 32 Inches
- Interior Width
- 68 Inches
- Interior Depth
- Interior Height
- 23 Inches
- Amps
- 3 Amps
- Hertz
- 60 Hz