True TUC-60G-ADA-HC~FGD01 60 3/8" ADA Height Undercounter Refrigerator with Glass Doors
Item number  890tuc60gadhMFR number  TUC-60G-ADA-HC~FGD01
What We Offer
shield icon
Protect Your Product
Usually Ships in 5-8 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • 4 PVC coated wire shelves for maximum organization
  • Rugged stainless steel exterior with aluminum back and interior
  • Maintains temperatures between 33 and 38 degrees Fahrenheit
  • Full body foamed-in-place insulation
  • Uses R-290 refrigerant; 115V, 1/4 hp
UPC Code:400012488641
Other Products from this Line
True Refrigeration TUC-60G-ADA-HC~FGD01 Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
350 lb.
Width
60 3/8 Inches
Depth
31 1/8 Inches
Height
34 Inches
Power Cord Length
7 Feet
Amps
4 Amps
Hertz
60 Hz
Phase
1 Phase
Voltage
115 Volts
Access Type
Doors
Capacity
17.8 cu. ft.
Casters
With Casters
Color
Silver
Compressor Location
Rear Mounted
Compressor Style
Side / Rear Breathing
Construction
Stainless Steel and Aluminum
Door Style
Swing
Door Type
Glass
Features
ADA Compliant LED Lighting Self-Closing Doors
Hinge Location
Left Right
Horsepower
1/4 hp
Number of Doors
2 Doors
Number of Shelves
4 Shelves
Plug Type
NEMA 5-15P
Refrigerant Type
R-290
Style
ADA Height
Temperature Range
33 - 38 Degrees F
Type
Refrigerators Undercounter Refrigerators
True Refrigeration TUC-60G-ADA-HC~FGD01 Details
Plus, to ensure proper food safe temperatures and structural rigidity, full body insulation is foamed-in-place. Accessible through the front glass door, the interior houses 4 heavy-duty, PVC-coated wire shelves. These promote organization and efficient storage, and because they're adjustable, the shelves accommodate a wide variety of supplies and ingredients to suit your needs. LED lighting illuminates the interior too, providing visibility throughout the cabinet. The glass door on this unit is designed with a "Low-E" double pane and features an extruded aluminum frame. When cleaning around or servicing the refrigerator, easily move it to where you need with its (4) 3" casters.
Overall Dimensions:
Width: 60 3/8"
Depth: 31 1/8"
Height: 34"
Capacity: 17.8 cu. ft.
Attention CA Residents:
  • ADA Compliant
    ADA Compliant
    This item meets criteria established by the Americans with Disabilities Act (ADA).
  • 5-15P
    5-15P
    This unit comes with a NEMA 5-15P plug.
  • CE Marking
    CE Marking
    This product complies with the standards imposed by Conformance European (CE).
  • UL Certified
    UL Certified
    This product is certified to applicable standards and requirements by UL Solutions.
Questions & Answers
Looking For Specific Info? Get quick answers to product questions with our AI-powered search.
Frequently Asked Questions From Customers
How do I know if this unit will fit under or match the height of my ADA-height counter?
Counter Height: Work surface is more than 34" high; standard-height unit.
ADA Height: Work surface height is 34" or less; complies with ADA regulations.
Low Profile: Work surface height is less than 32"; designed to fit under most ADA-height counters.