True TUC-60F-HC 60 3/8" Undercounter Freezer
Item number  890tuc60fhcMFR number  TUC-60F-HC
What We Offer
shield icon
Protect Your Product
Quick Shipping
Usually ships in 1 business day
Product Overview
  • Stainless steel front, top, and sides; aluminum interior with stainless steel floor
  • Compact, undercounter size takes up minimal space
  • Foamed-in-place insulation and auto-defrost function
  • Self-closing and stay-open door features for easy loading and unloading of product
  • Uses R-290 refrigerant; 115V, 1/2 hp
UPC Code:hu60051400
Other Products from this Line
True Refrigeration TUC-60F-HC Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
324 lb.
Width
60 3/8 Inches
Depth
31 1/4 Inches
Height
36 Inches
Power Cord Length
84 Inches
Amps
4.8 Amps
Hertz
60 Hz
Phase
1 Phase
Voltage
115 Volts
Access Type
Doors
Capacity
17.8 cu. ft.
Casters
With Casters
Color
Silver
Compressor Location
Rear Mounted
Compressor Style
Side / Rear Breathing
Construction
Stainless Steel and Aluminum
Door Style
Swing
Door Type
Solid
Features
Self-Closing Doors
Hinge Location
Left Right
Horsepower
1/2 hp
Number of Doors
2 Doors
Number of Shelves
4 Shelves
Plug Type
NEMA 5-15P
Refrigerant Type
R-290
Shelf Material
Plastic Coated Steel
Style
Counter Height
Temperature Range
-10 - 0 Degrees F
Type
Freezers Undercounter Freezers
True Refrigeration TUC-60F-HC Details
Thanks to its self-closing and stay-open door features, this unit is easy to load and unload. Plus, the recessed handles and magnetic gaskets ensure ease of use. The (4) 5" stem casters aid in maneuverability and make the unit easy to move for cleaning. Two of the casters lock to keep the unit stable when in use.
This freezer ensures optimal performance by operating with a 1/2 hp refrigeration system that circulates R-290 refrigerant to maintain a temperature of -10 degrees Fahrenheit. R-290 refrigerant has an ozone depletion potential (ODP) of 0 and a global warming potential (GWP) of 3. An auto-defrost feature keeps the freezer running properly at all times. This unit requires a 115V electrical connection for operation.
Overall Dimensions:
Width: 60 3/8"
Depth: 31 1/4"
Height: 36"
Capacity: 17.8 cu. ft.
Attention CA Residents:
  • 5-15P
    5-15P
    This unit comes with a NEMA 5-15P plug.
  • UL Certified
    UL Certified
    This product is certified to applicable standards and requirements by UL Solutions.
Questions & Answers
Looking For Specific Info? Get quick answers to product questions with our AI-powered search.
Frequently Asked Questions From Customers
How do I know if this unit will fit under or match the height of my ADA-height counter?
Counter Height: Work surface is more than 34" high; standard-height unit.
ADA Height: Work surface height is 34" or less; complies with ADA regulations.
Low Profile: Work surface height is less than 32"; designed to fit under most ADA-height counters.