Galaxy MW-900-GUA Office Series Microwave with Push Button Controls - 120V, 900W
Item number Item #: 177mw900gua
This product is no longer available. We've left this page up for reference only.
Product Overview
- Push button controls allow for precise time settings at multiple power levels
- Black plastic construction is simple to keep clean
- Observation window makes monitoring food while cooking easy
- Perfect for offices, snack bars, break rooms, and hotels
- Provides a powerful performance; 120V, 900W
UPC Code:400016224894
An excellent addition to any break room, office, snack bar, hotel room kitchenette, or lounge, this microwave boasts 900W of heating power, which is perfect for anything from beverages to soups and sandwiches. With its practical design and ample, versatile cooking power, this Galaxy office series microwave is the perfect fit for your non-commercial foodservice environment.
5-15P
This unit comes with a NEMA 5-15P plug.
UL Certified
This product is certified to applicable standards and requirements by UL Solutions.
User-Friendly Controls
The microwave's push button control panel gives you incredible control over cooking without the complexity of intricate settings or fumbling around with a dial. As part of the Galaxy office series, this microwave is designed for light-duty use outside of commercial kitchens. This unit requires a 120V electrical connection for operation.
Fully Equipped
Compare to Other Products
Price
Width
Control Type
Microwave Usage Level
Power Type
- Item #: 177mw900guaGalaxy MW-900-GUA Office Series Microwave with Push Button Controls - 120V, 900W
Price
- Width: Width15 7/8 Inches
- Control Type: Control TypePush-Button
- Microwave Usage Level: Microwave Usage LevelLight Duty
- Power Type: Power TypeElectric
- Item #: 180mw1000dSolwave Stainless Steel Commercial Microwave with Dial Control - 120V, 1000W
- Width: Width20 Inches
- Control Type: Control TypeDial
- Length:
- 19 1/8 Inches
- Width:
- 15 7/8 Inches
- Height:
Resources and Downloads
Specs
- Quantity
- 1/Each
- Shipping Weight
- 29 lb.
- Length
- Height
- Hertz
- 60 Hz