Beverage-Air WTFD60AHC-2 60" Two Drawer / One Door Worktop Freezer - 17.1 cu. ft.
Item number  185wtfd60a2hMFR number  WTFD60AHC-2
Contact us for details
Call 717-392-7472Mon-Fri 8AM-6PM EST
Installation Services
Check if installation is currently available for your area.
Usually Ships in 4-5 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • 2 drawers on the left and 1 door on the right; 4" removable backsplash
  • Corrosion-resistant aluminum interior
  • Stainless steel front, sides, and door
  • Maintains temperatures of 0 degrees Fahrenheit and below
  • Uses eco-friendly R290 refrigerant, 1/2 hp, 115V
UPC Code:400011907501
Other Products from this Line
Beverage-Air WTFD60AHC-2 Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
390 lb.
Width
60 Inches
Depth
32 Inches
Height
39 5/8 Inches
Interior Width
56 Inches
Interior Depth
23 1/2 Inches
Interior Height
23 Inches
Work Surface Height
Amps
7 Amps
Hertz
60 Hz
Phase
1 Phase
Voltage
115 Volts
Access Type
Doors and Drawers
Backsplash
With Backsplash
Capacity
17.1 cu. ft.
Color
Silver
Compressor Location
Bottom Mounted
Compressor Style
Side / Rear Breathing
Door Style
Swing
Door Type
Solid
Features
Energy Star Qualified Made in America Self-Closing Doors With Backsplash
Hinge Location
Right
Horsepower
1/2 hp
Number of Doors
1 Door
Number of Drawers
2 Drawers
Number of Shelves
2 Shelves
Plug Type
NEMA 5-15P
Refrigerant Type
R-290
Style
Counter Height
Temperature Range
-10 Degrees F
Type
Freezers
Beverage-Air WTFD60AHC-2 Details
This Beverage-Air WTFD60A-2 60" worktop freezer with 2 drawers and 1 door is perfect for providing out of the way, frozen food storage when space is a limiting factor. Featuring a 4" removable backsplash, this unit offers you a hassle-free way to clean up after a busy night's work in the kitchen. The top drawer holds 6" deep food pans (sold separately), while the bottom drawer holds 4" deep pans. Plus, they are supported by telescoping drawer slides with stainless steel roller bearing wheels, which allow for easy access to your most popular frozen ingredients and desserts. This unit also comes with one door and 2 epoxy-coated wire shelves for maximum product storage.
Thanks to its 1/4 hp compressor, this worktop freezer's CFC-free, R-290 balanced refrigeration system maintains temperatures of 0 degrees Fahrenheit and below. An interior thermometer is included, allowing you to always monitor the temperature of your product. Each cabinet is insulated with 2" thick foamed-in-place polyurethane insulation to further optimize temperature control while offering maximum energy conservation and structural integrity. This model also comes standard with 6" casters, which make cleaning and servicing much easier.
The Beverage-Air WTFD60AHC-2 worktop freezer requires a 115V electrical connection.
Overall Dimensions
Width: 60"
Depth: 32"
Height: 39 5/8"
Work Surface Height: 35 5/8"
Capacity: 17.1 cu. ft.
Interior Dimensions
Width: 56"
Depth: 23 1/2"
Height: 23"