Beverage-Air WTFD48AHC-4 48" Four Drawer Worktop Freezer
Item number  185wtfd48a4hMFR number  WTFD48AHC-4
Quick Shipping
Usually ships in 1 business day
Product Overview
  • 4 drawers offer optimal product storage
  • 4" removable backsplash
  • Stainless steel front, sides, and door; corrosion-resistant aluminum interior
  • Maintains temperatures of 0 degrees Fahrenheit and below
  • Uses eco-friendly R290 refrigerant, 115V
UPC Code:400011907488
Other Products from this Line
Beverage-Air WTFD48AHC-4 Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
356 lb.
Width
48 Inches
Depth
31 7/8 Inches
Height
39 5/8 Inches
Interior Width
44 Inches
Interior Depth
19 Inches
Interior Height
23 Inches
Work Surface Height
Amps
7 Amps
Hertz
60 Hz
Phase
1 Phase
Voltage
115 Volts
Access Type
Drawers
Backsplash
With Backsplash
Capacity
13.9 cu. ft.
Color
Silver
Compressor Location
Bottom Mounted
Compressor Style
Side / Rear Breathing
Features
Energy Star Qualified Made in America With Backsplash
Horsepower
1/2 hp
Number of Drawers
4 Drawers
Plug Type
NEMA 5-15P
Refrigerant Type
R-290
Style
Counter Height
Temperature Range
-10 Degrees F
Type
Freezers
Beverage-Air WTFD48AHC-4 Details
This Beverage-Air WTFD48AHC-4 48" worktop freezer with 4 drawers is perfect for providing out of the way, frozen food storage when space is a limiting factor. Featuring a 4" removable backsplash, this unit offers you a hassle-free way to clean up after a busy night's work in the kitchen. Each top drawer holds 6" deep food pans, while each bottom drawer holds 4" deep pans. Possible combination of pans are (1) 1/2 size and (2) 1/6 size pans, or (1) 1/2 size and (1) 1/3 size pans (all sold separately). Plus, each drawer is supported by telescoping drawer slides with stainless steel roller bearing wheels, which allow for easy access to your most popular frozen ingredients and desserts.
Thanks to its 1/5 hp compressor, this worktop freezer's CFC-free, R-290 balanced refrigeration system maintains temperatures of 0 degrees Fahrenheit and below. An interior thermometer is included, allowing you to always monitor the temperature of your product. Each cabinet is insulated with 2" thick foamed-in-place polyurethane insulation to further optimize temperature control while offering maximum energy conservation and structural integrity. This model also comes standard with 6" casters, which make cleaning and servicing much easier.
The Beverage-Air WTFD48AHC-4 worktop freezer requires a 115V electrical connection.
Overall Dimensions
Width: 48"
Depth: 31 7/8"
Height: 39 5/8"
Work Surface Height: 35 5/8"
Capacity: 13.9 cu. ft.
Interior Dimensions
Width: 44"
Depth: 19"
Height: 23"