Beverage-Air WTFD60AHC-2-FLT 60" Worktop Freezer with 2 Drawers, 1 Door, and Flat Top
Item number  185wfd60ac2fMFR number  WTFD60AHC-2-FLT
Usually Ships in 4-5 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • 2-in-1 design includes both extra frozen storage and a flat top for prepping / plating food
  • 2 drawers have telescoping slides for smooth rolling and locking mechanisms for safe use
  • Snap-in gaskets on the door and drawers reduce temperature loss
  • Uses R-290 refrigerant; 115V, 1/2 hp
UPC Code:400015295147
Works With
View All Items
Beverage-Air WTFD60AHC-2-FLT Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
390 lb.
Width
60 Inches
Depth
32 Inches
Height
35 5/8 Inches
Interior Width
56 Inches
Interior Depth
23 1/2 Inches
Interior Height
23 Inches
Amps
7 Amps
Hertz
60 Hz
Phase
1 Phase
Voltage
115 Volts
Access Type
Doors and Drawers
Capacity
14.39 cu. ft.
Casters
With Casters
Color
Silver
Compressor Location
Bottom Mounted
Compressor Style
Side / Rear Breathing
Construction
Stainless Steel and Aluminum
Door Style
Swing
Door Type
Solid
Features
Made in America
Freezer Temperature
0 Degrees F
Horsepower
1/2 hp
Number of Doors
1 Door
Number of Drawers
2 Drawers
Number of Shelves
2 Shelves
Plug Type
NEMA 5-15P
Refrigerant Type
R-290
Style
Counter Height
Type
Freezers
Beverage-Air WTFD60AHC-2-FLT Details
Dealing with limited space can make things hectic in a high-traffic commercial kitchen, so maximize your real estate with this Beverage-Air WTFD60AHC-2-FLT 60" worktop freezer with 2 drawers, 1 door, and a 2 1/2" thick flat top! Thanks to the 2-in-1 design, your staff not only has a durable worktop to prep food, but they have convenient access to frozen product for added efficiency. Made of a heavy-duty stainless steel front, sides, drawers, and door and a corrosion-resistant aluminum interior, this unit is durable for frequent use in your commercial kitchen.
This unit includes two drawers that accommodate 6" deep food pans (sold separately). Each drawer is supported by telescoping slides for smooth use and easy access. The drawers also feature a locking mechanism to prevent them from being inadvertently pulled out of the cabinet, keeping your kitchen and staff safe. This unit also comes with one door with 2 epoxy-coated wire shelves for maximum product storage. The door and drawers all have snap-in gaskets to ensure a positive seal and reduce temperature loss.
This 60" worktop freezer consistently maintains temperatures at 0 degrees Fahrenheit and below which can be monitored with a full electronic control. The powerful 1/2 hp compressor circulates eco-friendly R-290 refrigerant, which has an ozone depletion (ODP) of 0 and a global warming potential (GWP) of 3 making it an environmentally responsible choice for your business.
Featuring four 6" casters, this freezer is easy to move for cleaning and maintenance. Two of these casters include brakes, steadying the unit for safe use. This unit requires a 115V electrical connection for operation.
Overall Dimensions:
Width: 60"
Depth: 32"
Height: 35 5/8"
Capacity: 14.39 cu. ft.
Interior Dimensions:
Width: 56"
Depth: 23 1/2"
Height: 23"