Beverage-Air SPE48HC-18M Elite Series 48" 2 Door Mega Top Refrigerated Sandwich Prep Table
Item number  185spe4818mhMFR number  SPE48HC-18M
Quick Shipping
Usually ships in 1 business day
Product Overview
  • Top holds (18) 1/6 size food pans (included)
  • Heavy-duty pan supports keep your pans securely in place
  • Two epoxy-coated wire shelves included per section
  • CFC- and HCFC-free foamed-in-place polyurethane insulation
  • Insulated lid helps maintain safe food temperatures and optimal sanitation
UPC Code:400012859861
Works With
View All Items
Create an efficient back-of-house operation thanks to this Beverage-Air SPE48HC-18M Elite Series 48" 2 door mega top refrigerated sandwich prep table.
Perfect for your university, sub shop, hospital, or restaurant, this unit is a great way to streamline your prep process for making sandwiches, salads, and other treats. It's designed to keep your freshest toppings and ingredients close at hand and at food-safe holding temperatures. Built for heavy commercial use, this unit features a stainless steel front, sides, top, and drawers. Its interior liner is made of aluminum for exceptional corrosion resistance and protection against rust. A 115V electrical connection is required for operation.
  • 5-15P
    5-15P
    This unit comes with a NEMA 5-15P plug.
  • Made in America
    Made in America
    This item was made in the United States of America.
  • UL Certified
    UL Certified
    This product is certified to applicable standards and requirements by UL Solutions.
Cutting Board
A 10" deep removable polyethylene cutting board provides the perfect place to prep sandwiches, quesadillas, and other treats.
Wire Shelves
Mega Top Design
Superior Insulation
Casters Included
This model comes with heavy-duty 6" casters, 2 locking, in order to make it a breeze to move the cabinet. That way you can carry out your routine cleaning and maintenance system with ease.
Questions & Answers
Looking For Specific Info? Get quick answers to product questions with our AI-powered search.
Frequently Asked Questions From Customers
Does Beverage-Air warrant this item for use in a food truck?
Counter Height: Work surface is more than 34" high; standard-height unit.
ADA Height: Work surface height is 34" or less; complies with ADA regulations.
Low Profile: Work surface height is less than 32"; designed to fit under most ADA-height counters.