Beverage-Air SPE48HC-18M-CL Elite 48" 2 Door Mega Top Refrigerated Sandwich Prep Table
Item number  185se4818mclMFR number  SPE48HC-18M-CL
Usually Ships in 4-5 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Includes (18) 1/6 size, 4" deep food pans
  • Tested to perform in ambient temperatures of 100 degrees Fahrenheit
  • Uses eco-friendly R290 refrigerant; 115V, 1/6 hp
UPC Code:400013142924
Works With
Beverage-Air SPE48HC-18M-CL Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
328 lb.
Width
48 Inches
Depth
38 3/8 Inches
Height
56 3/4 Inches
Interior Width
44 Inches
Nominal Width
48 Inches
Interior Depth
Interior Height
23 Inches
Work Surface Height
36 Inches
Amps
2 Amps
Hertz
60 Hz
Phase
1 Phase
Voltage
115 Volts
1/6 Size Pan Capacity
18 Pans
Access Type
Doors
Capacity
17.1 cu. ft.
Casters
With Casters
Color
Silver
Compressor Location
Rear Mounted
Compressor Style
Side / Rear Breathing
Construction
Stainless Steel and Aluminum
Door Style
Swing
Door Type
Solid
Features
Made in America Self-Closing Doors
Hinge Location
Left Right
Horsepower
1/6 hp
Installation Type
Freestanding
Number of 1/6 Size Pans Included
18 Pans
Number of Doors
2 Doors
Number of Shelves
4 Shelves
Plug Type
NEMA 5-15P
Refrigerant Type
R-290
Refrigeration Type
Air Cooled
Style
Counter Height
Temperature Range
36 - 38 Degrees F
Top Type
Mega Top
Type
Prep Refrigeration
Beverage-Air SPE48HC-18M-CL Details
Engineered for maximum convenience, the Beverage-Air SPE48HC-18M-CL Elite 48" mega top refrigerated sandwich prep table provides both a work surface and refrigerated storage. It comes standard with a 10" wide polyethylene cutting board, which serves as a work area while assembling sandwiches, salads, and other orders. Behind the cutting board is a pan rail that holds up to (18) 1/6 size, 4" deep food pans. These pans are included and are made of durable polycarbonate to withstand regular use. And to prevent product contamination, the pan rail is easily covered by a clear lift-up lid; just lower it when the table is not in use, and keep product safe and properly chilled. At the end of the day, the cutting board is easy to remove to clean.
Made with stainless steel sides, front, top, door, and grille, the unit is designed for the commercial kitchen. It even features 6" casters to make it easy to maneuver for cleaning or service. 2 of the casters even include a brake, so you can rest assured that the refrigerator remains in place when in use. For easy operation, the unit has full electronic controls, and to even further simplify maintenance, it boasts an automatic evaporator. This eliminates the need for nearby floor drains. Built for convenience and designed to last, this Beverage-Air mega top refrigerated sandwich prep table requires a 115V electrical connection for operation.
Overall Dimensions:
Width: 48"
Depth: 38 3/8"
Work Surface Height: 36"
Height: 56 3/4"
Capacity: 13.9 cu. ft.
Interior Dimensions:
Width: 44"
Depth: 15 3/8"
Height: 23"