Beverage-Air SPE48HC-12M Elite Series 48" 2 Door Mega Top Refrigerated Sandwich Prep Table
Item number  185se4812mhMFR number  SPE48HC-12M
Contact us for details
Call 717-392-7472Mon-Fri 8AM-6PM EST
Installation Services
Check if installation is currently available for your area.
Usually Ships in 4-5 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Top holds (12) 1/6 size food pans (included)
  • Heavy-duty pan supports keep your pans securely in place
  • Two epoxy-coated wire shelves included per section
  • CFC and HCFC-free foamed-in-place polyurethane insulation
  • Insulated lid helps maintain safe food temperatures and optimal sanitation
UPC Code:400010806430
Works With
View All Items
Beverage-Air SPE48HC-12M Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
320 lb.
Width
48 Inches
Depth
36 5/8 Inches
Height
45 1/2 Inches
Cutting Board Width
48 Inches
Nominal Width
Cutting Board Depth
10 Inches
Amps
5 Amps
Hertz
60 Hz
Phase
1 Phase
Voltage
115 Volts
1/6 Size Pan Capacity
12 Pans
Access Type
Doors
Capacity
13.9 cu. ft.
Casters
With Casters
Color
Silver
Compressor Location
Rear Mounted
Compressor Style
Side / Rear Breathing
Construction
Stainless Steel and Aluminum
Door Style
Swing
Door Type
Solid
Features
Made in America Self-Closing Doors
Hinge Location
Left Right
Horsepower
1/4 hp
Number of Doors
2 Doors
Number of Shelves
4 Shelves
Plug Type
NEMA 5-15P
Refrigerant Type
R-290
Refrigeration Type
Air Cooled
Style
Counter Height
Temperature Range
33 - 40 Degrees F
Top Type
Mega Top Workstation Refrigerators
Type
Prep Refrigeration
Beverage-Air SPE48HC-12M Details
The Beverage-Air SPE48HC-12M Elite Series 48" 2 door mega top sandwich / salad prep table is designed to keep your freshest toppings and ingredients close at hand at food-safe holding temperatures. Boasting a 10" deep removable polyethylene cutting board, it's perfect for building your signature sandwiches, subs, and salads. Thanks to the mega top design, this prep table boasts enough space for (12) 1/6 size food pans (included) along its top rail. Plus, it comes with heavy-duty pan supports to ensure that the pans remain securely in place to prevent food spillage.
Built for heavy commercial use, this unit features a stainless steel front, sides, top, and drawers. Its interior liner is made of aluminum for exceptional corrosion resistance and protection against rust. Four heavy-duty 6" casters (2 locking) are also included for easy mobility throughout your facility. A 115V electrical connection is required for operation.
Overall Dimensions:
Width: 48"