Beverage-Air SPE48HC-18M-23 48" 2 Door Mega Top ADA Height Refrigerated Sandwich Prep Table
Item number  185se4818mhaMFR number  SPE48HC-18M-23
Quick Shipping
Usually ships in 1 business day
Product Overview
  • Top holds (18) 1/6 size food pan (included)
  • Heavy-duty pan liner prevents food spills from entering the cabinet
  • Four epoxy-coated wire shelves included for storage base
  • CFC and HCFC-free foamed-in-place polyurethane insulation
  • Insulated lid helps maintain safe food temperatures and optimal sanitation
UPC Code:spe48hc-18m-23
Works With
Create an efficient food prep area in your back-of-house space with this Beverage-Air SPE48HC-18M-23 48" 2 door mega top ADA height refrigerated sandwich prep table.
Perfect for your university, sub shop, hospital, or restaurant, this unit is a great way to streamline your prep process for making sandwiches, salads, and other treats. It's designed to keep your freshest toppings and ingredients close at hand and at food-safe holding temperatures. Built for heavy commercial use, this unit features a stainless steel front, sides, top, and door. Plus, the interior liner is made of aluminum for exceptional corrosion resistance and protection against rust. A 115V electrical connection is required for operation.
  • Made in America
    Made in America
    This item was made in the United States of America.
  • ADA Compliant
    ADA Compliant
    This item meets criteria established by the Americans with Disabilities Act (ADA).
  • 5-15P
    5-15P
    This unit comes with a NEMA 5-15P plug.
  • UL Certified
    UL Certified
    This product is certified to applicable standards and requirements by UL Solutions.
Mega Top
Cutting Board
Boasting a 10" deep removable polyethylene cutting board, it's perfect for building your signature sandwiches, subs, and salads.
Wire Shelves
Eco-Friendly Design
Superior Insulation
User-Friendly
This unit comes with four 3" casters (two locking) so it can easily be moved for routine cleaning and maintenance. Additionally, it's an ADA compliant work height making this model accessible for everyone.
Questions & Answers
Looking For Specific Info? Get quick answers to product questions with our AI-powered search.
Frequently Asked Questions From Customers
Does Beverage-Air warrant this item for use in a food truck?
Counter Height: Work surface is more than 34" high; standard-height unit.
ADA Height: Work surface height is 34" or less; complies with ADA regulations.
Low Profile: Work surface height is less than 32"; designed to fit under most ADA-height counters.