This is an excellent replacement for Beverage-Air BB72HC-1-GS-PT-B 72" Black Underbar Height Glass Door Pass Through Back Bar Refrigerator. It has many of the same features and benefits to best fit your needs!
Beverage-Air BB72HC-1-GS-PT-B 72" Black Underbar Height Glass Door Pass Through Back Bar Refrigerator
Item number  185b72gsbpthMFR number  BB72HC-1-GS-PT-B
Contact us for details
Call 717-392-7472Mon-Fri 8AM-6PM EST
Product Overview
  • 12.1 cu. ft. capacity with four adjustable shelves
  • Durable black steel exterior
  • Pass-through design allows for easy merchandising and stocking
  • LED lighting; Six self-closing glass doors with magnetic gasket
  • Can hold up to (480) 12 oz. bottles, (540) 12 oz. cans, or (505) long neck bottles
UPC Code:400011905934
Other Products from this Line
Beverage-Air BB72HC-1-GS-PT-B Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
462.5 lb.
Width
72 Inches
Depth
25 Inches
Height
34 Inches
Interior Width
60 Inches
Interior Depth
18 1/2 Inches
Nominal Depth
Narrow
Interior Height
29 1/2 Inches
Amps
5 Amps
Hertz
60 Hz
Phase
1 Phase
Voltage
115 Volts
Capacity
19.4 cu. ft.
Compressor Location
Side Mounted
Door Style
Sliding
Door Type
Glass
Exterior Finish
Black
Features
LED Lighting Locking Doors Made in America Magnetic Door Gaskets Pass-Through Self-Closing Doors
Horsepower
1/4 hp
Number of Doors
6 Doors
Number of Kegs
3 Kegs
Number of Shelves
6 Shelves
Plug Type
NEMA 5-15P
Refrigerant Type
R-290
Temperature Range
36 - 38 Degrees F
Top Type
Below Counter
Beverage-Air BB72HC-1-GS-PT-B Details
This 72" front-breathing unit features a narrow depth design so you have plenty of room to maneuver behind the bar. The cabinet's exterior boasts a black steel finish, while the sliding glass doors allow for convenient reloading. In addition, a unique pass-through design is great for stocking the bar from one side and serving out from the other side without taking up additional space in the bar on a busy night. The unit's interior is fitted with environmentally-friendly foamed-in-place CFC and HCFC-free polyurethane insulation, ensuring that the cabinet is both structurally fortified and energy efficient.
The Beverage-Air BB72HC-1-GS-PT-B is the ideal solution for storing and serving a wide range of beverage options within your bar or restaurant. The unit requires a 115V electrical connection
Overall Dimensions:
Width: 72"
Depth: 25"
Height: 34"
Interior Dimensions:
Width: 60"