APW Wyott 3G-GGT-18S Thermostatic 18" Countertop Griddle - 20,000 BTU
Item number  135ggt18snlMFR number  3G-GGT-18S
Contact us for details
Call 717-392-7472Mon-Fri 8AM-6PM EST
What We Offer
shield icon
Protect Your Product
Installation Services
Check if installation is currently available for your area.
Usually Ships in 2 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • 125 to 450 degree Fahrenheit temperature range
  • 20,000 BTU
  • Heavy duty 4" legs
  • 17 3/4" x 20 1/2" cooking surface provides ample space
  • Grease chute for easy cleaning
UPC Code:051052649488
Works With
APW Wyott 3G-GGT-18S Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
200 lb.
Width
18 Inches
Depth
26 3/4 Inches
Height
15 3/4 Inches
Cooking Surface Width
Nominal Width
18 Inches
Cooking Surface Depth
Base Style
None – Countertop Unit
Control Type
Modulating Thermostatic
Cooking Surface Material
Polished Steel
Features
Field-Convertible (Gas)
Gas Connection Size
3/4 Inches
Installation Type
Countertop
Number of Burners
1 Burner
Number of Controls
1 Control
Plate Thickness
3/4 Inch
Power Type
Natural Gas
Temperature Settings
Adjustable
Total BTU
20,000 BTU
Type
Griddles
Usage
Medium Duty
APW Wyott 3G-GGT-18S Details
The APW Wyott 3G-GGT-18S griddle has a 17 3/4" x 20 1/2" cooking surface, providing ample space to cook hamburgers, chicken, fish, or even bacon and eggs! Its fully welded, 3/4" thick polished "hot rolled" steel griddle plate stands up to years of high output cooking. Heavy duty 4" legs, metal knobs, and a stainless steel control panel offer additional durability and functionality.
The griddle's 3" high stainless steel sloped backsplash keeps grease splatters where they belong; on the griddle surface. A 4" x 1" grease chute drains excess fluids into a stainless steel grease collector drawer, which slides out easily for quick, painless cleaning.
Overall Dimensions:
Width: 18"