Vulcan VCCG60-AR Liquid Propane 60" Griddle with Atmospheric Burners and Chrome Plate - 150,000 BTU
Item number  901vccg60arlMFR number  VCCG60-AR
What We Offer
shield icon
Protect Your Product
Installation Services
Check if installation is currently available for your area.
Usually Ships in 4 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • 24" deep, 1" thick chrome griddle plate; 4" backsplash
  • (5) 30,000 BTU atmospheric burners, individually controlled
  • Independent solid state controls; range of 200-550 degrees Fahrenheit
  • 2 high capacity stainless steel grease drawers
  • Liquid propane; 120V, 150,000 BTU
UPC Code:400013252883
Works With
Vulcan VCCG60-AR Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
665 lb.
Width
60 Inches
Depth
33 1/8 Inches
Height
18 13/16 Inches
Cooking Surface Width
60 Inches
Nominal Width
Cooking Surface Depth
24 Inches
Phase
1 Phase
Voltage
120 Volts
Backsplash
With Backsplash
Base Style
None – Countertop Unit
Burner BTU
30,000 BTU
Control Type
Solid State Thermostatic
Cooking Surface Material
Chrome
Features
Made in America NSF Certified
Gas Connection Size
3/4 Inches
Installation Type
Countertop
Number of Burners
5 Burners
Plate Thickness
1 Inch
Plug Type
NEMA 5-15P
Power Type
Liquid Propane
Temperature Range
200 - 550 Degrees F
Total BTU
150,000 BTU
Type
Griddles
Usage
Heavy Duty
Vulcan VCCG60-AR Details
Upgrade your restaurant's grilling capabilities by adding this Vulcan VCCG60-AR liquid propane griddle with atmospheric burners and a chrome plate to your cooking lineup! Featuring a powerful 30,000 BTU atmospheric burner for every 12" of griddle plate, this unit offers a total of 150,000 BTU. The 1" thick chrome plated griddle plate is ideal for your high volume business since it recovers quickly and is easier to clean than other types of plates.
Four 4" adjustable legs keep this unit just above the countertop so that you can easily clean underneath, while a 4" stainless steel backsplash and tapered side splashes protect your walls and surrounding equipment from grease spatter. Plus, each temperature knob includes chrome plated guards to prevent accidental adjustments or knob damage. When you are ready to clean up for the day, it's fast and easy to empty this unit's 2 high capacity 6 qt. grease drawers. A liquid propane connection and a 120V electrical connection are required for operation.
Overall Dimensions:
Width: 60"
Depth: 33 1/8"
Height: 18 13/16"
Cooking Surface Dimensions:
Width: 60"
Depth: 24"