Vulcan MSA60-24C 60" Liquid Propane Chrome Top Commercial Griddle / Grill with Snap-Action Thermostatic Controls - 135,000 BTU
Item number  901msa6024clMFR number  MSA60 CHROME LP
What We Offer
shield icon
Protect Your Product
Installation Services
Check if installation is currently available for your area.
Usually Ships in 2 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Heavy-duty, all welded stainless steel body with aluminized steel frame
  • Sturdy 1" thick polished chrome griddle plate provides even heat distribution
  • Manual ignition with mechanical snap-action thermostatic controls
  • Adjustable temperature from 200-550 degrees Fahrenheit
  • 135,000 BTU, requires liquid propane connection
UPC Code:400014101234
Works With
Vulcan MSA60 CHROME LP Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
655 lb.
Width
60 Inches
Depth
37 1/2 Inches
Height
15 1/4 Inches
Cooking Surface Width
60 Inches
Nominal Width
Cooking Surface Depth
24 Inches
Base Style
None – Countertop Unit
Burner BTU
27,000 BTU
Burner Style
U-Shaped
Control Type
Snap Action Thermostatic
Cooking Surface Material
Chrome
Features
Made in America NSF Certified
Gas Connection Size
3/4 Inches
Installation Type
Countertop
Number of Burners
5 Burners
Plate Thickness
1 Inch
Power Type
Liquid Propane
Temperature Range
200 - 550 Degrees F
Temperature Settings
Adjustable
Total BTU
135,000 BTU
Type
Griddles
Usage
Heavy Duty
Vulcan MSA60 CHROME LP Details
Upgrade your restaurant's grilling capabilities by adding this Vulcan MSA60-24C 60" liquid propane chrome top commercial griddle / grill with snap-action thermostatic controls to your cooking lineup. Featuring a powerful 27,000 BTU U-shaped aluminized steel burner for every 12" of griddle plate, this unit offers a total of 135,000 BTU. The 1" thick polished chrome griddle plate is ideal for your high volume business since its thick design provides less heat to the air, while still transferring heat to your products so that they are cooked perfectly every time.
A 4" stainless steel backsplash and tapered side splashes protect your walls and surrounding equipment from grease spatter. To make grease management easier, you can count on this model's 3 1/2" grease gutter and a fully welded grease chute to prevent grease migration. When you are ready to clean up for the day, it's fast and easy to empty this unit's (2) 6 qt. grease drawers. Four 4" adjustable legs keep this unit up off the counter so that you can easily clean underneath. A liquid propane gas connection is required for operation.
Overall Dimensions:
Width: 60"
Depth: 31 1/2"
Height: 15 1/4"
Working Height: 11 1/8"
Cooking Surface Dimensions:
Width: 60"
Depth: 24"