Vulcan 924RX-24C 24" Natural Gas Chrome Top Commercial Griddle with Snap-Action Thermostatic Controls - 54,000 BTU
Item number 901924rx24cnMFR number 924RX CHROME NAT
Works With
- Apply, opens link in this tab
(38,502 points) with a Webstaurant Rewards Visa® Credit Card
Installation Services
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
- Heavy-duty, all welded stainless steel body with aluminized steel frame
- Sturdy 1" thick polished chrome griddle plate provides even heat distribution
- Dual ignition with mechanical snap-action thermostatic controls
- Adjustable temperature from 200-550 degrees Fahrenheit
- 54,000 BTU, requires natural gas connection
UPC Code:400014100282
Works With
- Quantity
- 1/Each
- Shipping Weight
- 270 lb.
- Width
- 24 Inches
- Depth
- 31 1/2 Inches
- Height
- 15 1/4 Inches
- Cooking Surface Width
- 24 Inches
- Nominal Width
- Cooking Surface Depth
- Base Style
- None – Countertop Unit
- Burner BTU
- 27,000 BTU
- Burner Style
- U-Shaped
- Control Type
- Snap Action Thermostatic
- Cooking Surface Material
- Chrome
- Features
- Made in America NSF Certified
- Gas Connection Size
- 3/4 Inches
- Installation Type
- Countertop
- Number of Burners
- 2 Burners
- Plate Thickness
- 1 Inch
- Plug Type
- NEMA 5-15P
- Power Type
- Natural Gas
- Temperature Range
- 200 - 550 Degrees F
- Temperature Settings
- Adjustable
- Total BTU
- 54,000 BTU
- Type
- Griddles
- Usage
- Heavy Duty
Vulcan 924RX CHROME NAT Details
Upgrade your restaurant's grilling capabilities by adding this Vulcan 924RX-24C 24" natural gas commercial chrome top griddle with snap-action thermostatic controls to your cooking lineup. Featuring a powerful 27,000 BTU U-shaped aluminized steel burner for every 12" of griddle plate, this unit offers a total of 54,000 BTU. The 1" thick polished chrome griddle plate is ideal for your high volume business since its thick design provides less heat to the air, while still transferring heat to your products so that they are cooked perfectly every time.
Four 4" adjustable legs keep this unit up off the counter so that you can easily clean underneath, while a 4" stainless steel backsplash and tapered side splashes protect your walls and surrounding equipment from grease spatter. Plus, this griddle has bottom heat shields to direct the heat where you want it. To make grease management easier, you can count on this model's 3 1/2" grease gutter and a fully welded grease chute to prevent grease migration. When you are ready to clean up for the day, it's fast and easy to empty this unit's 6 qt. grease drawer. A natural gas connection and a 120V electrical connection are required for operation.
Overall Dimensions:
Width: 24"
Depth: 31 1/2"
Height: 15 1/4"
Cooking Surface Dimensions:
Width: 24"
Depth: 24"