Vulcan 60RS-24GT6B Endurance 60" Natural Gas Range with 6 Burners, 24" Thermostatic Griddle, Standard Oven, and Refrigerated Base - 220,000 BTU
Item number 9016rs24gt6nMFR number 60RS-24GT6BN
Works With
- Apply, opens link in this tab
(70,683 points) with a Webstaurant Rewards Visa® Credit Card
Installation Services
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
- 24", 7/8" thick thermostatic griddle perfect for frying and searing
- 6 open top, 30,000 BTU burners with lift off cast-iron grates
- Refrigerated base keeps cold food close by and ready to use
- 35,000 BTU standard oven with porcelainized interior
- R-404A refrigerant; 1/3 hp compressor; natural gas connection required
UPC Code:400013249968
Works With
- Quantity
- 1/Each
- Shipping Weight
- 1015 lb.
- Width
- 60 Inches
- Depth
- 34 Inches
- Height
- 58 Inches
- Griddle Width
- 24 Inches
- Nominal Width
- 60 Inches
- Burner BTU
- 30,000 BTU
- Control Type
- Thermostatic
- Features
- Made in America NSF Certified
- Gas Connection Size
- 1 Inch
- Installation Type
- Freestanding
- Number of Burners
- 6 Burners
- Number of Ovens
- 1 Oven
- Oven BTU
- 35,000 BTU
- Plate Thickness
- 7/8 Inch
- Plug Type
- NEMA 5-15P
- Power Type
- Natural Gas
- Range Base Style
- Standard Oven / Refrigerated Chef Base
- Refrigerant Type
- R-404A
- Top Configuration
- Open Burners with Right Griddle
- Total BTU
- Usage
- Medium Duty
Vulcan 60RS-24GT6BN Details
Add an invaluable piece of cooking equipment to your busy commercial kitchen with this Vulcan 60RS-24GT6B Endurance 60" natural gas range with 6 burners, a 24" thermostatic griddle, standard oven, and refrigerated base! A great way to produce consistently high-quality food while getting the most out of your operation's valuable floor space, this single versatile machine is equipped to handle a variety of tasks. Since this unit features a standard oven and refrigerated base, you can handle your baking and warming needs while also keeping proteins within reach in the refrigerated base until it's time to prepare them. The 7/8" thick, 24" wide griddle offers plenty of cooking space for pancakes, bacon, burgers, or cheesesteaks, and even features a 4" grease trough for easy cleanup. And for the chef who is looking for precise temperature control, the thermostatic controls allow you to set the temperature of the griddle top to suit the cooking requirements of different foods.
Each of the 6 burners delivers 30,000 BTU of heating power, and thanks to the lift-off heads, cleaning and maintenance is a simple process. The 12" x 14 1/2" rear lift-off cast iron grates and front 12" x 12 1/2" lift-off grates allow easy access to the burners while supporting your largest stock pots and frying pans. For quick ignition, the unit comes with a shrouded flash tube pilot system per two burners.
The refrigerated base includes 2 heavy duty drawers that can accommodate 12" x 20" x 6" pans. The drawers remain at 34-38 degrees Fahrenheit even when frequently opened and closed in a warm kitchen environment. The refrigeration system uses R-404A refrigerant and runs an off-cycle defrost.
A fully welded frame combines with the stainless steel front, sides, backriser, and lift-off high shelf to ensure long-lasting use in your commercial kitchen. 6" stainless steel adjustable legs come standard. A natural gas connection is required for operation.
Overall Dimensions:
Left to Right: 60"
Front to Back: 34"
Height: 58"
Oven Dimensions:
Left to Right: 26 3/8"
Front to Back: 27"
Height: 14"
1" Gas Connection
This unit comes with a 1" gas connection to be installed by a professional.