U.S. Range U48-G48SS Natural Gas 48" Range with Manual Griddle Top and Cabinet Base - 72,000 BTU
Item number  372u48g48ssnMFR number  U48-G48SS-0001
Usually Ships in 2 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • 48" manual griddle rated at 72,000 BTU
  • Storage cabinet base lets you keep frequently-used items close at hand
  • Large, easy-to-use control knobs for simple operation
  • Durable stainless steel body components; includes 6" adjustable stainless steel legs
  • 72,000 BTU output; natural gas
UPC Code:400013525802
Works With
Garland / US Range U48-G48SS-0001 Specs
Shipping Weight
522 lb.
48 Inches
Work Surface Height
36 Inches
Griddle BTU
72,000 BTU
Number of Ovens
None
Range Base Style
Storage Base
Top Configuration
Full Griddles
Total BTU
72,000 BTU
Garland / US Range U48-G48SS-0001 Details
Outfit your kitchen with this U.S. Range U48-G48SS natural gas 48" range with manual griddle top and cabinet base! This powerful range comes packed with features that enhance its convenience and usability - a necessity for your commercial kitchen.
For exceptional versatility, this model features a 48" manual griddle top! It has a durable 5/8" thick steel griddle plate with a 23" surface depth. The manual, hi/lo, griddle controls are great for the operator who enjoys cooking by feel. This unit features one 18,000 BTU cast iron "H" style burner with an independent control knob for each 12" of griddle width.
Designed to make kitchen tasks easier, this range features a large, 27" deep work surface that is designed for more capacity. Plus, it has a 5" front plate rail that gives you a cool place to set tools and also prevents burns if employees brush against the front of the range. In addition, it comes equipped with a stainless steel backguard, removable shelf, and 6" adjustable stainless steel legs so you have everything you need to set up your cooking line. This unit requires a natural gas connection for operation.
Depth: 34 1/2"
Height: 57"
Working Height: 36"
Griddle Dimensions:
Width: 48"
Depth: 23"
  • 1" Gas Connection
    1" Gas Connection
    This unit comes with a 1" gas connection to be installed by a professional.