U.S. Range U48-4G24SS Natural Gas 4 Burner 48" Range with 24" Manual Griddle and Cabinet Base - 164,000 BTU
Item number  372u48424ssnMFR number  U48-4G24SS-0003
for details
What We Offer
shield icon
Protect Your Product
Installation Services
Check if installation is currently available for your area.
Usually Ships in 4-5 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • 4 open top burners rated at 32,000 BTU each
  • 24" manual griddle rated at 36,000 BTU
  • Storage cabinet base lets you keep frequently-used items close at hand
  • Durable stainless steel body components; includes 6" adjustable stainless steel legs
  • 164,000 BTU output; natural gas
UPC Code:400013526076
Works With
Garland / US Range U48-4G24SS-0003 Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
497 lb.
Width
47 1/4 Inches
Depth
34 1/2 Inches
Height
57 Inches
Griddle Width
24 Inches
Nominal Width
48 Inches
Burner BTU
32,000 BTU
Control Type
Manual
Features
NSF Certified
Gas Connection Size
1 Inch
Griddle BTU
36,000 BTU
Installation Type
Freestanding
Number of Burners
4 Burners
Number of Ovens
None
Power Type
Natural Gas
Range Base Style
Storage Base
Top Configuration
Open Burners with Right Griddle
Total BTU
Garland / US Range U48-4G24SS-0003 Details
Outfit your kitchen with this U.S. Range U48-4G24SS natural gas 4 burner 48" range with 24" manual griddle and cabinet base! This powerful range comes packed with features that enhance its convenience and usability - a necessity for your commercial kitchen.
For greater versatility, this model also features a 24" manual griddle on the right side of the range! It has a durable 5/8" thick steel griddle plate with a 23" surface depth. The manual, hi/lo, griddle controls are great for the operator who enjoys cooking by feel.
Designed to make kitchen tasks easier, this range features a large, 27" deep work surface that is designed for more capacity. Plus, it has a 5" front plate rail that gives you a cool place to set tools and also prevents burns if employees brush against the front of the range. In addition, it comes equipped with a stainless steel backguard, removable shelf, and 6" adjustable stainless steel legs so you have everything you need to set up your cooking line. This unit requires a natural gas connection for operation.
Overall Dimensions:
Width: 47 1/4"
Depth: 34 1/2"
Height: 57"
Working Height: 36"
Griddle Dimensions:
Width: 24"
Depth: 23"
Thickness: 5/8"
Attention CA Residents:
  • CSA, US and Canada
    CSA, US and Canada
    This product is certified by CSA to applicable U.S. and Canadian standards.
  • 1" Gas Connection
    1" Gas Connection
    This unit comes with a 1" gas connection to be installed by a professional.