U.S. Range U24-2G12L LP U Series Liquid Propane 2 Burner 24" Range with 12" Griddle and Space-Saver Oven - 98,000 BTU
Item number  372u242g12llMFR number  U24-2G12L LP
for details
What We Offer
shield icon
Protect Your Product
Installation Services
Check if installation is currently available for your area.
Usually Ships in 2 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • (2) 26,000 BTU open top burners
  • (1) 12" griddle with an 18,000 BTU "H" style burner
  • 28,000 BTU space saver oven
  • Stainless steel backguard with removable shelf
  • Durable stainless steel construction
UPC Code:400013539366
Works With
Garland / US Range U24-2G12L LP Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
332 lb.
Width
24 1/2 Inches
Depth
34 1/2 Inches
Height
57 Inches
Nominal Width
24 Inches
Oven Interior Width
20 Inches
Oven Interior Depth
26 Inches
Oven Interior Height
13 Inches
Burner BTU
26,000 BTU
Control Type
Thermostatic
Features
NSF Certified
Gas Connection Size
3/4 Inches
Griddle BTU
18,000 BTU
Installation Type
Freestanding
Number of Burners
2 Burners
Number of Ovens
1 Oven
Number of Racks
1 Rack
Oven BTU
Power Type
Liquid Propane
Range Base Style
Space Saver Oven
Top Configuration
Open Burners with Right Griddle
Total BTU
Garland / US Range U24-2G12L LP Details
The U.S. Range U24-2G12L LP liquid propane 2 burner range comes packed with features that enhance its convenience and usability. Two powerful 26,000 BTU two-piece cast iron burners are set in split ergonomic grates, while the 12" griddle utilizes an "H" style burner to produce an additional 18,000 BTU. The space saver oven features a robust 28,000 BTU "H" style cast iron burner and a nickel-plated oven rack with a 3-position removable guide. Plus, its porcelain oven bottom and door liner makes cleanup a snap!
The U24-2G12L LP features an easy-to-modulate snap action oven thermostat with a temperature range from low to 500 degrees Fahrenheit. This wide temperature range with precision adjustment means you can use the oven for holding, as well! The U.S. Range U24-2G12L LP is easy to clean and durable thanks to its stainless steel front and sides. With a large, 27" deep work top surface and a 5" stainless steel plate rail, you'll have plenty of room to work. It includes a backguard with an adjustable shelf, which improves its storage capabilities.
Overall Dimensions:
Left to Right: 24 1/2"
Front to Back: 34 1/2"
Height: 57"
Oven Dimensions:
Left to Right: 20"
Front to Back: 26"
Height: 13"