Item number 614sgm24stclMFR number SGM24-SSTC LP
Works WithView All Items
- Apply, opens link in this tab
(56,911 points) with a Webstaurant Rewards Visa® Credit Card
Usually Ships in 7-8 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
- Solid state thermostatic controls with built-in melt and boil cycles
- Automatic matchless ignition saves money and helps ensure user safety
- Easy-to-read solid state thermostat
- Solstice burner technology offers consistent, quality frying
- Blower-free atmospheric heating system provides fast recovery
- Stainless steel construction
- 165,000 BTU
- Liquid propane
Shipping Restrictions
This item cannot ship to CO, DC, MA, NJ, NV, NY, OR, RI, VT or WA
UPC Code:400011944599
Works With
View All Items- Quantity
- 1/Each
- Shipping Weight
- 375 lb.
- Width
- 25 5/8 Inches
- Depth
- 38 Inches
- Height
- 48 1/4 Inches
- Fry Pot Width
- 24 Inches
- Fry Pot Depth
- 24 Inches
- Amps
- 1.7 Amps
- Hertz
- 60 Hz
- Phase
- 1 Phase
- Voltage
- 115 Volts
- Burner Style
- Tube
- Cabinet
- Stainless Steel
- Capacity
- 140 - 150 lb.
- Features
- Made in America NSF Certified
- Gas Connection Size
- 3/4 Inches
- Number of Fry Pots
- 1 Fry Pot
- Plug Type
- NEMA 5-15P
- Power Type
- Liquid Propane
- Split Pot
- Without Split Pot
- Total BTU
- 165,000 BTU
- Type
- Gas Floor Fryers
Pitco® SGM24-SSTC LP Details
Overall Dimensions:
Left to Right: 25 5/8"
Front to Back: 38"
Height: 48 1/4"
Frying Area: 24" x 24"