Item number  614sgm24stclMFR number  SGM24-SSTC LP
What We Offer
shield icon
Protect Your Product
Usually Ships in 7-8 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Solid state thermostatic controls with built-in melt and boil cycles
  • Automatic matchless ignition saves money and helps ensure user safety
  • Easy-to-read solid state thermostat
  • Solstice burner technology offers consistent, quality frying
  • Blower-free atmospheric heating system provides fast recovery
  • Stainless steel construction
  • 165,000 BTU
  • Liquid propane
Shipping Restrictions
  • This item cannot ship to CO, DC, MA, NJ, NV, NY, OR, RI, VT or WA
UPC Code:400011944599
Works With
View All Items
Pitco® SGM24-SSTC LP Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
375 lb.
Width
25 5/8 Inches
Depth
38 Inches
Height
48 1/4 Inches
Fry Pot Width
24 Inches
Fry Pot Depth
24 Inches
Amps
1.7 Amps
Hertz
60 Hz
Phase
1 Phase
Voltage
115 Volts
Burner Style
Tube
Cabinet
Stainless Steel
Capacity
140 - 150 lb.
Features
Made in America NSF Certified
Gas Connection Size
3/4 Inches
Number of Fry Pots
1 Fry Pot
Plug Type
NEMA 5-15P
Power Type
Liquid Propane
Split Pot
Without Split Pot
Total BTU
165,000 BTU
Type
Gas Floor Fryers
Pitco® SGM24-SSTC LP Details
Overall Dimensions:
Left to Right: 25 5/8"
Front to Back: 38"
Height: 48 1/4"
Frying Area: 24" x 24"