Item number  614fbg18stcnMFR number  FBG18-SSTC NAT
What We Offer
shield icon
Protect Your Product
Usually Ships in 7-8 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Solid state controls with melt cycle and boil out mode
  • Perfect for bulk frying of tempura, tortilla chips, funnel cakes, and more
  • Marine edge holds wet batter trays
  • Fry tank constructed of mild steel for non-stick wet batter frying
  • Blower-free atmospheric heating system provides fast recovery
  • 42-65 lb. oil capacity
  • 100,000 BTU and 120V
  • Natural gas
Shipping Restrictions
  • This item cannot ship to CO, DC, MA, NJ, NV, NY, OR, RI, VT or WA
UPC Code:400011948290
Works With
Pitco® FBG18-SSTC NAT Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
270 lb.
Width
20 Inches
Depth
34 7/16 Inches
Height
43 3/16 Inches
Fry Pot Width
18 Inches
Fry Pot Depth
24 Inches
Amps
0.7 Amp
Hertz
60 Hz
Phase
1 Phase
Voltage
120 Volts
Cabinet
Stainless Steel
Features
Made in America NSF Certified
Gas Connection Size
3/4 Inches
Number of Fry Pots
1 Fry Pot
Oil Capacity
42 - 65 lb.
Plug Type
NEMA 5-15P
Power Type
Natural Gas
Split Pot
Without Split Pot
Total BTU
100,000 BTU
Type
Funnel Cake Fryers
Pitco® FBG18-SSTC NAT Details
Overall Dimensions:
Left to Right: 20"
Front to Back: 34 7/16"
Height: 43 3/16"
Frying Area: 18" x 24"