Globe GCB15G-SR 15" Gas Charbroiler with Stainless Steel Radiants - 40,000 BTU
Item number  377gcb15gsrMFR number  GCB15G-SR
What We Offer
shield icon
Protect Your Product
Installation Services
Check if installation is currently available for your area.
Special Order Shipping
An estimated delivery date will be provided after placing the order
Product Overview
  • High performance U-style 40,000 BTU burner with adjustable pilot
  • Field convertible to radiant, char rock, or combination
  • Insulated double wall construction ensures superior heating efficiency
  • Includes liquid propane gas (LP) conversion kit and regulator
  • 4" adjustable stainless steel legs
UPC Code:400011101152
Works With
Globe GCB15G-SR Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
104 lb.
Width
15 Inches
Depth
32 3/4 Inches
Height
15 3/4 Inches
Base Style
Without Base
Burner BTU
40,000 BTU
Control Type
Manual
Features
Field-Convertible (Gas)
Gas Connection Size
3/4 Inches
Heating Source
Radiant
Installation Type
Countertop
Number of Burners
1 Burner
Number of Controls
1 Control
Power Type
Natural Gas
Total BTU
40,000 BTU
Type
Charbroilers
Usage
Medium Duty
Globe GCB15G-SR Details
Quickly and easily cook your most popular grilled foods with the Globe GCB15G-SR 15" gas countertop charbroiler! This charbroiler features 40,000 BTUs of heating power and a U-shaped burner for thorough cooking and even heat distribution. With a large 15" x 20" cooking area fitted with iron grates, it also easily accommodates a wide variety of foods, and the grates can be slanted for even greater versatility. The burner's adjustable pilot light makes temperature adjustments a snap, and the whole unit is made of stainless steel for long-lasting durability. For stability, this charbroiler comes with 4" adjustable stainless steel legs.
Overall Dimensions:
Width: 15"
Depth: 32 3/4"
Height: 15 3/4"
Attention CA Residents:
  • ETL, US & Canada
    ETL, US & Canada
  • 3/4" Gas Connection
    3/4" Gas Connection
    This unit comes with a 3/4" gas connection to be installed by a professional.
  • Field Convertible (Gas)
Questions & Answers
Looking For Specific Info? Get quick answers to product questions with our AI-powered search.
Frequently Asked Questions From Customers
Does free shipping apply if this item is shipped to a residential home?
Customer Reviews
5.0
Rated 5 out of 5 stars
1 Customer Reviews
Frequently Mentioned
  • duty
  • excellent
  • heavy
  • machine
Showing 1 of 1 review
Review by
Isocoolnv I.
Posted on 09/04/2025
Verified Purchase
Rated 5 out of 5 stars
Width:
24"