Continental Refrigerator SW60N24M-FB 60" 2 Door Mighty Top Front Breathing Refrigerated Sandwich Prep Table
Item number  270s60n24mfbMFR number  SW60N24M-FB
or enter your email to be instantly sent the price!
Get Price by Email
Start a Live Chat with a Customer Service rep to receive the price!
Mon-Thu 8AM-8PM EST · Fri 8AM-6PM EST · Sat 9AM-4PM EST
Usually Ships in 3 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Includes (24) 1/6 size, 4" deep pans; non-recessed design makes swapping out ingredients easy
  • Stainless steel and aluminum construction for lasting use
  • Front breathing design allows installation against walls or in counters
  • Designed to maintain food safe temperatures in 100 degree Fahrenheit ambient temperatures
  • Uses eco-friendly R290 refrigerant; 1/4 hp compressor; 115V
UPC Code:400013541765
Other Products from this Line
Continental Refrigerator SW60N24M-FB Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
330 lb.
Width
60 Inches
Depth
35 Inches
Height
40 7/8 Inches
Nominal Width
60 Inches
Work Surface Height
33 7/8 Inches
Voltage
115 Volts
Access Type
Doors
Capacity
17 cu. ft.
Casters
With Casters
Color
Silver
Compressor Style
Front Breathing
Construction
Stainless Steel and Aluminum
Door Style
Swing
Features
Made in America NSF Certified
Hinge Location
Left Right
Number of Doors
2 Doors
Plug Type
NEMA 5-15P
Refrigerant Type
R-290
Style
Counter Height
Continental Refrigerator SW60N24M-FB Details
Quickly craft your signature sandwiches or salads with vegetables, cold cuts, cheeses, and other fresh toppings thanks to the Continental Refrigerator SW60N24M-FB 60" 2 door mighty top front breathing refrigerated sandwich prep table. This sandwich prep refrigerator has enough space on its top to hold up to (24) 1/6 size food pans at a time, which are flush-mount to keep ingredients cool and fresher than ever. Its bottom storage section includes 2 epoxy-coated steel shelves so you can keep extra ingredients nearby for refills at a moment's notice and, thanks to the 8" wide cutting board, you have plenty of space to quickly prepare and assemble sandwiches.
Built with a stainless steel front and top, and aluminum sides, back, and interior, this unit is made to last. It also has 2" non-CFC polyurethane foam insulation that helps to ensure energy efficiency while contributing to the durability of the refrigerator's cabinet. Plus, the unit has an electronic controller with a digital display and hi-low alarm. To make it easy to move this prep refrigerator for cleaning and maintenance, 3 5/8" casters come included. This unit requires a 115V electrical connection for operation.
Overall Dimensions:
Width: 60"
Depth: 35"
Working Height: 33 7/8"
Height: 40 7/8"
Capacity: 17 cu. ft.
Interior Dimensions:
Width: 56"
Depth: 19 3/8"
Height: 26 1/4"
Attention CA Residents:
  • Made in America
    Made in America
    This item was made in the United States of America.
  • NSF Certified
    NSF Certified
    This item is certified by NSF to applicable standards.
  • 5-15P
    5-15P
    This unit comes with a NEMA 5-15P plug.
  • CE Marking
    CE Marking
    This product complies with the standards imposed by Conformance European (CE).
  • ETL Listed
    ETL Listed
    This product has been certified by ETL, a division of the Intertek Group.
Questions & Answers
Looking For Specific Info? Get quick answers to product questions with our AI-powered search.
Frequently Asked Questions From Customers
How do I know if this unit will fit under or match the height of my ADA-height counter?
Counter Height: Work surface is more than 34" high; standard-height unit.
ADA Height: Work surface height is 34" or less; complies with ADA regulations.
Low Profile: Work surface height is less than 32"; designed to fit under most ADA-height counters.