Continental Refrigerator SW72N27M-FB 72" 3 Door Mighty Top Front Breathing Refrigerated Sandwich Prep Table
Item number  270s72n27mfbMFR number  SW72N27M-FB
Usually Ships in 3 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Includes (27) 1/6 size non-recessed 4" deep pans that make swapping out ingredients easy
  • Front breathing design allows installation against walls or in counters
  • Designed to maintain food safe temperatures in 100 degree Fahrenheit ambient temperatures
  • 115V; 1/4 hp; R290 refrigerant
UPC Code:400013542144
Other Products from this Line
Continental Refrigerator SW72N27M-FB Specs
Shipping Weight
414 lb.
Depth
35 Inches
Height
40 7/8 Inches
Interior Width
68 Inches
Nominal Width
72 Inches
Interior Depth
19 3/8 Inches
Interior Height
Work Surface Height
1/6 Size Pan Capacity
27 Pans
Access Type
Doors
Compressor Style
Front Breathing
Construction
Stainless Steel and Aluminum
Display Case Type
Refrigerated
Features
Made in America NSF Certified
Horsepower
1/4 hp
Number of 1/6 Size Pans Included
27 Pans
Number of Doors
3 Doors
Number of Shelves
3 Shelves
R-290
Style
Counter Height
Top Type
Cutting Top
Continental Refrigerator SW72N27M-FB Details
Quickly craft your signature sandwiches or salads with vegetables, cold cuts, cheeses, and other fresh toppings thanks to the Continental Refrigerator SW72N27M-FB 72" 3 door mighty top front breathing refrigerated sandwich prep table. This sandwich prep refrigerator has enough space on its top to hold up to (27) 1/6 size food pans at a time, which are flush-mount to keep ingredients cool and fresher than ever. Its bottom storage section includes 3 epoxy-coated steel shelves so you can keep extra ingredients nearby for refills at a moment's notice and, thanks to the 10" wide cutting board, you have plenty of space to quickly prepare and assemble sandwiches.
Built with a stainless steel front and top and aluminum sides, back, and interior, this unit is made to last. It also has 2" non-CFC polyurethane foam insulation that helps to ensure energy efficiency while contributing to the durability of the refrigerator's cabinet. Plus, the unit has an electronic controller with a digital display and hi-low alarm. To make it easy to move this prep refrigerator for cleaning and maintenance, 3 5/8" casters come included. This unit requires a 115V electrical connection for operation.
Overall Dimensions:
Width: 72"
Depth: 35"
Height: 40 7/8"
Work Surface Height: 33 7/8"
Capacity: 20.6 cu. ft.
Interior Dimensions:
Width: 68"
Depth: 19 3/8"
Height: 26 1/4"
  • ETL Listed
    ETL Listed
    This product has been certified by ETL, a division of the Intertek Group.
Counter Height: Work surface is more than 34" high; standard-height unit.
ADA Height: Work surface height is 34" or less; complies with ADA regulations.
Low Profile: Work surface height is less than 32"; designed to fit under most ADA-height counters.