Continental Refrigerator SW36-N-12M-FB 36" 2 Door Mighty Top Front Breathing Refrigerated Sandwich Prep Table
Item number  270sw36n12mfMFR number  SW36N12M-FB
or enter your email to be instantly sent the price!
Get Price by Email
Start a Live Chat with a Customer Service rep to receive the price!
Mon-Thu 8AM-8PM EST · Fri 8AM-6PM EST · Sat 9AM-4PM EST
Usually Ships in 3 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Holds (12) 1/6 size pans; non-recessed to mount flush and to make swapping out ingredients easy
  • Front breathing design allows installation against walls or in counters
  • Designed to maintain food safe temperatures in 100 degree Fahrenheit ambient temperatures
  • Uses eco-friendly R290 refrigerant and a 1/5 hp compressor; 115V
UPC Code:400013543011
Other Products from this Line
Continental Refrigerator SW36N12M-FB Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
250 lb.
Width
36 Inches
Depth
35 Inches
Height
40 7/8 Inches
Interior Width
32 Inches
Nominal Width
36 Inches
Interior Depth
19 3/8 Inches
Interior Height
Phase
1 Phase
Voltage
115 Volts
1/6 Size Pan Capacity
12 Pans
Access Type
Doors
Capacity
10.3 cu. ft.
Casters
With Casters
Color
Silver
Compressor Style
Front Breathing
Construction
Stainless Steel and Aluminum
Door Type
Solid
Features
Made in America NSF Certified
Hinge Location
Left Right
Horsepower
1/5 hp
Number of Doors
2 Doors
Number of Shelves
2 Shelves
Plug Type
NEMA 5-15P
Refrigerant Type
R-290
Refrigeration Type
Air Cooled
Temperature Range
33 - 41 Degrees F
Continental Refrigerator SW36N12M-FB Details
Craft your signature sandwiches with vegetables, cold cuts, cheeses, and more with the Continental Refrigerator SW36-N-12M-FB 36" Mighty Top front breathing sandwich / salad prep refrigerator! This sandwich prep refrigerator has enough space on its top to hold up to (12) 1/6 size food pans at a time, which are flush-mount to keep ingredients cool and fresher than ever! Its bottom storage section includes 2 epoxy-coated steel shelves so you can keep extra ingredients nearby for refills at a moment's notice and, thanks to the 10" wide cutting board, you have plenty of space to quickly prepare and assemble sandwiches.
Built with a stainless steel front and top, and aluminum sides, back, and interior, this unit is made to last. It also has 2" non-CFC polyurethane foam insulation that helps to ensure energy efficiency while contributing to the durability of the refrigerator's cabinet. To make it easy to move this prep refrigerator for cleaning and maintenance, 3 5/8" casters come included. 115V. This unit includes an electronic controller with digital display and hi-low alarm.
Overall Dimensions:
Width: 36"
Depth: 35"
Height: 40 7/8"
Capacity: 10.3 cu. ft.
Interior Dimensions:
Width: 32"
Depth: 19 3/8"
Height: 26 1/4"
Attention CA Residents:
  • 5-15P
    5-15P
    This unit comes with a NEMA 5-15P plug.
  • NSF Certified
    NSF Certified
    This item is certified by NSF to applicable standards.
  • CE Marking
    CE Marking
    This product complies with the standards imposed by Conformance European (CE).
  • Made in America
    Made in America
    This item was made in the United States of America.
  • ETL Listed
    ETL Listed
    This product has been certified by ETL, a division of the Intertek Group.
Questions & Answers
Looking For Specific Info? Get quick answers to product questions with our AI-powered search.
Frequently Asked Questions From Customers
How do I know if this unit will fit under or match the height of my ADA-height counter?
Counter Height: Work surface is more than 34" high; standard-height unit.
ADA Height: Work surface height is 34" or less; complies with ADA regulations.
Low Profile: Work surface height is less than 32"; designed to fit under most ADA-height counters.