Continental Refrigerator SW36-N-15M-FB 36" 2 Door Mighty Top Front Breathing Refrigerated Sandwich Prep Table
Item number  270sw36n15mfMFR number  SW36N15M-FB
Product Overview
  • Holds (15) 1/6 size pans; non-recessed to mount flush and to make swapping out ingredients easy
  • Front breathing design allows installation against walls or in counters
  • Designed to maintain food safe temperatures in 100 degree Fahrenheit ambient temperatures
  • Uses eco-friendly R290 refrigerant and a 1/5 hp compressor; 115V
UPC Code:400013543028
Other Products from this Line
Continental Refrigerator SW36N15M-FB Specs
Shipping Weight
250 lb.
Depth
35 Inches
Interior Depth
19 3/8 Inches
1/6 Size Pan Capacity
15 Pans
Air Cooled
Temperature Range
33 - 41 Degrees F
Continental Refrigerator SW36N15M-FB Details
Craft your signature sandwiches with vegetables, cold cuts, cheeses, and more with the Continental Refrigerator SW36-N-15M-FB 36" Mighty Top front breathing sandwich / salad prep refrigerator! This sandwich prep refrigerator has enough space on its top to hold up to (15) 1/6 size food pans at a time, which are flush-mount to keep ingredients cool and fresher than ever! Its bottom storage section includes 2 epoxy-coated steel shelves so you can keep extra ingredients nearby for refills at a moment's notice and, thanks to the 10" wide cutting board, you have plenty of space to quickly prepare and assemble sandwiches.
Built with a stainless steel front and top, and aluminum sides, back, and interior, this unit is made to last. It also has 2" non-CFC polyurethane foam insulation that helps to ensure energy efficiency while contributing to the durability of the refrigerator's cabinet. To make it easy to move this prep refrigerator for cleaning and maintenance, 3 5/8" casters come included. 115V. This unit includes an electronic controller with digital display and hi-low alarm.
Overall Dimensions:
Width: 36"
Depth: 35"
Interior Dimensions:
Width: 32"
  • ETL Listed
    ETL Listed
    This product has been certified by ETL, a division of the Intertek Group.
Counter Height: Work surface is more than 34" high; standard-height unit.
ADA Height: Work surface height is 34" or less; complies with ADA regulations.
Low Profile: Work surface height is less than 32"; designed to fit under most ADA-height counters.