Continental Refrigerator SW48N18M-FB 48" 2 Door Mighty Top Front Breathing Refrigerated Sandwich Prep Table
Item number  270s48n18mfbMFR number  SW48N18M-FB
Product Overview
  • Includes (18) 1/6 size, 4" deep pans; non-recessed design makes swapping out ingredients easy
  • Stainless steel and aluminum construction for lasting use
  • Front breathing design allows installation against walls or in counters
  • Designed to maintain food safe temperatures in 100 degree Fahrenheit ambient temperatures
  • Uses eco-friendly R290 refrigerant; 1/5 hp compressor; 115V
UPC Code:400013541529
Other Products from this Line
Continental Refrigerator SW48N18M-FB Specs
Shipping Weight
285 lb.
Depth
35 Inches
Height
40 7/8 Inches
Nominal Width
48 Inches
Work Surface Height
33 7/8 Inches
Access Type
Doors
Compressor Style
Front Breathing
Construction
Stainless Steel and Aluminum
Door Style
Swing
Features
Made in America NSF Certified
Hinge Location
Left Right
Number of Doors
2 Doors
R-290
Style
Counter Height
Continental Refrigerator SW48N18M-FB Details
Quickly craft your signature sandwiches or salads with vegetables, cold cuts, cheeses, and other fresh toppings thanks to the Continental Refrigerator SW48N18M-FB 48" 2 door mighty top front breathing refrigerated sandwich prep table. This sandwich prep refrigerator has enough space on its top to hold up to (18) 1/6 size food pans at a time, which are flush-mount to keep ingredients cool and fresher than ever! Its bottom storage section includes 2 epoxy-coated steel shelves so you can keep extra ingredients nearby for refills at a moment's notice and, thanks to the 10" wide cutting board, you have plenty of space to quickly prepare and assemble sandwiches.
Built with a stainless steel front and top, and aluminum sides, back, and interior, this unit is made to last. It also has 2" non-CFC polyurethane foam insulation that helps to ensure energy efficiency while contributing to the durability of the refrigerator's cabinet. Plus, the unit has an electronic controller with a digital display and hi-low alarm. To make it easy to move this prep refrigerator for cleaning and maintenance, 3 5/8" casters come included. This unit requires a 115V electrical connection for operation.
Overall Dimensions:
Width: 48"
Depth: 35"
Work Surface Height: 33 7/8"
Height: 40 7/8"
Capacity: 13.4 cu. ft.
Interior Dimensions:
Width: 44"
Depth: 19 3/8"
Height: 26 1/4"
Counter Height: Work surface is more than 34" high; standard-height unit.
ADA Height: Work surface height is 34" or less; complies with ADA regulations.
Low Profile: Work surface height is less than 32"; designed to fit under most ADA-height counters.