Beverage-Air WTRD72AHC-4-FIP 72" One Door Four Drawer Worktop Refrigerator with 4" Foamed-in-Place Backsplash
Item number  185wtrd72a4fMFR number  WTRD72AHC-4-FIP
Contact us for details
Call 717-392-7472Mon-Fri 8AM-6PM EST
Installation Services
Check if installation is currently available for your area.
Usually Ships in 4-5 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Unit features one door and four drawers, each with a magnetic gasket for a tight seal
  • Foamed-in-place backsplash helps prevent items from falling off the work surface
  • Intuitive electronic control with an interior thermometer and automatic defrost for easy use
  • Stainless steel front, sides, drawers, and top with 6" casters, 2 with brakes
  • Uses eco-friendly R290 refrigerant; 1/5 hp, 115V
UPC Code:400013749710
Works With
Beverage-Air WTRD72AHC-4-FIP Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
370 lb.
Width
72 Inches
Depth
32 Inches
Height
39 5/8 Inches
Interior Width
68 Inches
Interior Depth
15 3/8 Inches
Interior Height
23 Inches
Phase
1 Phase
Voltage
115 Volts
Access Type
Doors and Drawers
Backsplash
With Backsplash
Capacity
17.88 cu. ft.
Door Style
Swing
Door Type
Solid
Features
Made in America
Horsepower
1/5 hp
Number of Doors
1 Door
Number of Drawers
4 Drawers
Number of Shelves
2 Shelves
Plug Type
NEMA 5-15P
Refrigerant Type
R-290
Temperature Range
36 - 38 Degrees F
Beverage-Air WTRD72AHC-4-FIP Details
Space-efficiency is often required in a commercial kitchen, and this Beverage-Air WTRD72AHC-4-FIP 72" one door four drawer worktop refrigerator with foamed-in-place backsplash delivers just that. Not only does it provide a spacious work top area for food prep or plating, it also includes one door and four drawers for refrigerated storage. Each of the drawers is made of stainless steel and slides along a telescoping slide that prevents it from being pulled from the unit. All drawers, as well as the door, include snap-in gaskets for a proper seal when closed. One half size and two 1/6 size, 6" deep food pans fit in each drawer. The cabinet behind the door includes a total of two heavy-duty epoxy-coated shelves for product organization.
A full electronic control and automatic defrost simplify operation and maintenance, as does the unit's set of 6" casters. Because it's mobile, the refrigerator easily rolls aside for service or cleaning. Plus, 2 of the casters include brakes, which secure the unit in place for stationary use. To withstand the hustle and bustle of a commercial kitchen, the exterior front, top, and sides of the refrigerator are made of stainless steel. A 115V electric connection is required for operation; an 8' long cord and plug set is included.
Overall Dimensions:
Width: 72"
Depth: 32"
Height: 39 5/8"
Work Surface Height: 35 5/8"
Capacity: 17.88 cu. ft.
Interior Dimensions:
Width: 68"
Depth (usable): 15 3/8"
Height: 23"