Beverage-Air WTRD36AHC-2-FLT 36" Compact Worktop Refrigerator with Two Drawers
Item number  185wtrd36ahfMFR number  WTRD36AHC-2-FLT
Product Overview
  • Corrosion-resistant interior made from aluminum
  • Features drawers that can accommodate 6" or 4" deep foodservice pans (sold separately)
  • Features foamed-in-place, 2" thick polyurethane insulation
  • Stainless steel worktop without a backsplash
  • Uses eco-friendly R290 refrigerant; 1/5 hp, 115V
UPC Code:400012953682
Other Products from this Line
Create additional work space in your kitchen with this Beverage-Air WTRD36AHC-2-FLT 36” worktop refrigerator.
Worktop refrigerators are a convenient addition to any commercial kitchen. With the ability to keep your refrigerated ingredients stored right below the work surface, your staff can work efficiently to complete food prep tasks. Perfect for quickly and neatly storing essential refrigerated goods, the Beverage-Air WTRD36AHC-2-FLT worktop refrigerator serves as a welcome addition to any fast-paced kitchen. This unit requires a 115V electrical connection for operation.
  • Made in America
    Made in America
    This item was made in the United States of America.
  • 5-15P
    5-15P
    This unit comes with a NEMA 5-15P plug.
  • UL Certified
    UL Certified
    This product is certified to applicable standards and requirements by UL Solutions.
Durable Stainless Steel Exterior
Stainless Steel Worktop
Full Electronic Control
Superior Refrigerated Storage
Thanks to its 1/5 hp compressor this refrigerator maintains cool temperatures between 36 and 38 degrees Fahrenheit. To further optimize temperature control, each cabinet is insulated with CFC and HCFC-free 2" thick foamed-in-place polyurethane. This unit runs on eco-friendly R290 refrigerant. This specialized refrigerant has an ozone depletion (ODP) of 0 and a global warming potential (GWP) of 3, making it an environmentally-responsible choice for your business.
Spacious Drawers
To keep all your food pans neatly organized, the upper pull-out drawer is designed to accommodate 6" deep food pans (sold separately), while the lower drawer can fit two 4" deep food pans (sold separately).
Telescoping Drawer Slides
Casters Included
A set of 6" casters (2 with brakes) makes it easy to move the unit for cleaning and maintenance, while also letting you make the unit stationary when needed.
Questions & Answers
Looking For Specific Info? Get quick answers to product questions with our AI-powered search.
Frequently Asked Questions From Customers
Does Beverage-Air warrant this item for use in a food truck?
Counter Height: Work surface is more than 34" high; standard-height unit.
ADA Height: Work surface height is 34" or less; complies with ADA regulations.
Low Profile: Work surface height is less than 32"; designed to fit under most ADA-height counters.