Beverage-Air WTFD48AHC-2-FLT 48" Two Drawer One Door Worktop Freezer with Flat Top
Item number  185wfd48ac2fMFR number  WTFD48AHC-2-FLT
Usually Ships in 4-5 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • 2-in-1 design includes both extra frozen storage and a flat top for prepping / plating food
  • 2 drawers have telescoping slides for smooth rolling and locking mechanisms for safe use
  • Stay-open door with self-closing feature and snap-in gasket for a secure seal
  • Uses R-290 refrigerant; 115V, 1/2 hp
UPC Code:400015295123
Works With
View All Items
Beverage-Air WTFD48AHC-2-FLT Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
324 lb.
Width
48 Inches
Depth
32 Inches
Height
35 5/8 Inches
Interior Width
44 Inches
Interior Depth
23 1/2 Inches
Interior Height
Amps
7 Amps
Hertz
60 Hz
Phase
1 Phase
Voltage
115 Volts
Access Type
Doors and Drawers
Backsplash
Without Backsplash
Capacity
11.04 cu. ft.
Casters
With Casters
Color
Silver
Compressor Location
Rear Mounted
Compressor Style
Side / Rear Breathing
Door Style
Swing
Door Type
Solid
Features
Made in America
Freezer Temperature
0 Degrees F
Hinge Location
Left
Horsepower
1/2 hp
Installation Type
Freestanding
Number of Compressors
1 Compressor
Number of Doors
1 Door
Number of Drawers
2 Drawers
Number of Shelves
2 Shelves
Plug Type
NEMA 5-15P
Refrigerant Type
R-290
Style
Counter Height
Type
Freezers
Beverage-Air WTFD48AHC-2-FLT Details
Dealing with limited space can make things hectic in a high-traffic commercial kitchen, so maximize your real estate with this Beverage-Air WTFD48AHC-2-FLT 48" two drawer one door worktop freezer with a 2 1/2" thick flat top! Thanks to the 2-in-1 design, your staff not only has a durable worktop to prep food, but they have convenient access to frozen food items for added efficiency. Made of a heavy-duty stainless steel front, sides, drawers, and door and a corrosion-resistant aluminum interior, this unit is durable for frequent use in your commercial kitchen.
The unit's 2 drawers each accommodate 6" food pans and have telescoping drawer slides for ample support and locking mechanisms to prevent them from accidentally being pulled out from the cabinet. Each drawer fits 6" food pans for efficient use. This freezer also includes a door, with 2 shelves for organization. Both the drawers and door have a snap-in gasket for a proper seal when closed.
This 48" freezer consistently maintains temperatures at 0 degrees Fahrenheit or below which can be monitored with a full electronic control. The powerful 1/2 hp compressor circulates eco-friendly R-290 refrigerant, which has an ozone depletion (ODP) of 0 and a global warming potential (GWP) of 3 making it an environmentally responsible choice for your business.
It comes with 6" casters, making it easy to move the freezer for cleaning and maintenance. Two of these casters include brakes, steadying the unit for safe use. This unit requires a 115V electrical connection for operation.
Overall Dimensions:
Width: 48"
Depth: 32"
Height: 39 5/8"
Capacity: 11.04 cu. ft.
Interior Dimensions:
Width: 44"