Beverage-Air UCF27HC-23 27" Low Profile Shallow Depth Undercounter Freezer
Item number  185ucf27hclpMFR number  UCF27HC-23
Usually Ships in 4-5 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Shallow depth, stainless steel front, sides, and top with corrosion-resistant aluminum interior; 3"
  • Stay-open door with self-closing feature and magnetic gaskets for a secure seal
  • Removable door simplifies cleaning and service and is field-reversible
  • Full electronic control with an automatic defrost for easy operation and maintenance
  • Uses eco-friendly R290 refrigerant; 115V, 1/2 hp
UPC Code:400014093577
Works With
Create additional storage space in your kitchen with this Beverage-Air UCF27HC-23 27" low profile shallow depth undercounter freezer!
Dealing with limited space can make things hectic in a high-traffic commercial kitchen, so maximize your real estate by utilizing undercounter space. Perfect for quickly and neatly storing essential frozen goods, the Beverage-Air UCF27HC-23 undercounter freezer serves as a welcome addition to any fast-paced kitchen. This unit requires a 115V electrical connection for operation.
  • Energy Star Qualified
    Energy Star Qualified
Durable Stainless Steel Exterior
Interior Thermometer
Full Electronic Control
Superior Frozen Storage
Self-Closing Door Design
Field-Reversible Hinges
Low Profile Casters
It also comes with 3" casters, making it easy to move the freezer for cleaning and maintenance. It also lowers the overall height of the unit, making it great for low counters and other areas with limited space. Two of these casters include brakes, steadying the unit for safe use.
2 Adjustable Shelves
Counter Height: Work surface is more than 34" high; standard-height unit.
ADA Height: Work surface height is 34" or less; complies with ADA regulations.
Low Profile: Work surface height is less than 32"; designed to fit under most ADA-height counters.