Beverage-Air UCF27HC-104 27" Shallow Depth Undercounter Freezer
Item number  185ucf27h14MFR number  UCF27HC-104
Usually Ships in 4-5 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Compact 27" design is great for use in limited spaces
  • Durable stainless steel front, sides, and top with a corrosion-resistant aluminum interior
  • Stay-open door with self-closing feature and magnetic gaskets for a secure seal
  • Easy-to-use full electronic controls with a standard interior thermometer
  • Uses eco-friendly R290 refrigerant; 115V, 1/4 hp
UPC Code:400015258142
Create additional storage space in your kitchen with this Beverage-Air UCF27HC-104 27" shallow depth undercounter freezer!
Dealing with limited space can make things hectic in a high-traffic commercial kitchen, so maximize your real estate by utilizing undercounter space. Perfect for quickly and neatly storing essential frozen goods, the Beverage-Air UCF27HC-104 undercounter freezer serves as a welcome addition to any fast-paced kitchen. This unit requires a 115V electrical connection for operation.
  • Energy Star Qualified
    Energy Star Qualified
Durable Stainless Steel Exterior
Interior Thermometer
Full Electronic Control
Superior Frozen Storage
Self-Closing Door Design
Field-Reversible Hinges
Low Profile Casters
2 Adjustable Shelves
Counter Height: Work surface is more than 34" high; standard-height unit.
ADA Height: Work surface height is 34" or less; complies with ADA regulations.
Low Profile: Work surface height is less than 32"; designed to fit under most ADA-height counters.