Beverage-Air UCF27AHC-23 and UCR27AHC-23 Double Stacked 27" Undercounter Freezer and Refrigerator and 3" Casters
Item number  185ucrf27lpkMFR number  (1)UCR27AHC-23+(1)00C32-012A+(1)UCF27AHC-23
Quick Shipping
Usually ships in 1 business day
Product Overview
  • Includes 1 UCF27AHC-23 freezer, 1 UCR27AHC-23 refrigerator, and a stacking collar
  • Stainless steel front, sides, top, and doors with a corrosion-resistant aluminum interior
  • Full mechanical control and cartridge style hinges with 120 degree stay-open feature
  • Compact design is great for use in tight spaces
  • 115V, 1/4 hp freezer; 115V, 1/6 hp refrigerator; both use eco-friendly R-290 refrigerant
UPC Code:400013640420
Other Products from this Line
Dealing with limited space can make things hectic in a high-traffic commercial kitchen, so use this undercounter freezer and refrigerator combination as a space-saving solution for your food storage needs. This set includes 1 undercounter freezer, 1 undercounter refrigerator, and a stacking collar for double stack installation. Made with a heavy-duty stainless steel exterior and aluminum interior, each unit in this set is durable enough to stand up to frequent use in your commercial kitchen. Each unit requires a 115V electrical connection for operation and comes with an 8' cord and plug set.
Ergonomic Door Design
Specialized Refrigerant
The undercounter freezer consistently maintains temperatures below 0 degrees Fahrenheit thanks to 2" thick polyurethane insulation and its 1/4 hp compressor. Thanks to its 1/6 hp compressor, the undercounter refrigerator's refrigeration system provides high humidity storage, while maintaining temperatures between 36 and 38 degrees Fahrenheit. Both refrigeration systems use eco-friendly R-290 refrigerant. This specialized refrigerant has an ozone depletion potential (ODP) of 0 and a global warming potential (GWP) of 3, making it an environmentally responsible choice for your business.
Adjustable Organization
Added Mobility
This model comes with 3" casters, 2 with brakes, making it easy to move the unit for cleaning and maintenance or make it stationary when needed.
Does Beverage-Air warrant this item for use in a food truck?
Counter Height: Work surface is more than 34" high; standard-height unit.
ADA Height: Work surface height is 34" or less; complies with ADA regulations.
Low Profile: Work surface height is less than 32"; designed to fit under most ADA-height counters.