Beverage-Air UCRF48AHC-1-SA-B-104 48" Low Profile Dual Temp Undercounter Refrigerator / Freezer
Item number  185urf48bh14MFR number  UCRF48AHC-1-SA-B-104
Product Overview
  • Left-side refrigerator and right-side freezer provide convenient storage flexibility
  • Durable stainless steel front, sides, and top with a corrosion-resistant aluminum interior
  • Stay-open doors with self-closing feature and magnetic gaskets for a secure seal
  • Easy-to-use full electronic controls and standard interior thermometer
  • Uses eco-friendly R290 refrigerant; 115V, 1/10 hp refrigerator and 1/4 hp freezer
UPC Code:400015259842
Create additional storage space in your kitchen with this Beverage-Air UCRF48AHC-1-SA-B-104 48" low profile dual temp undercounter refrigerator / freezer!
Dealing with limited space can make things hectic in a high-traffic commercial kitchen, so maximize your real estate with this undercounter freezer! Made of a durable, heavy-duty stainless steel front, sides, and top and an aluminum interior, this refrigerator is durable for frequent use in your commercial kitchen. As a dual temp unit, it features both a freezer cabinet for frozen product and a refrigerated cabinet for cold product. This unit requires a 115V electrical connection for operation.
  • Made in America
    Made in America
    This item was made in the United States of America.
  • 5-15P
    5-15P
    This unit comes with a NEMA 5-15P plug.
  • Energy Star Qualified
    Energy Star Qualified
  • UL Certified
    UL Certified
    This product is certified to applicable standards and requirements by UL Solutions.
Field-Reversible Hinges
Self-Closing Doors
Corrosion-Resistant Shelves
Maintains Temperature
2 3/4" Casters
Questions & Answers
Looking For Specific Info? Get quick answers to product questions with our AI-powered search.
Frequently Asked Questions From Customers
Does Beverage-Air warrant this item for use in a food truck?
Counter Height: Work surface is more than 34" high; standard-height unit.
ADA Height: Work surface height is 34" or less; complies with ADA regulations.
Low Profile: Work surface height is less than 32"; designed to fit under most ADA-height counters.