Beverage-Air UCF27AHC-24-23 Double Stacked 27" Undercounter Freezer with Left Hinged Doors and 3" Casters
Item number  185uf27lplhkMFR number  (2)UCF27AHC-24-23+(1)00C32-012A
Contact us for details
Call 717-392-7472Mon-Fri 8AM-6PM EST
Installation Services
Check if installation is currently available for your area.
Quick Shipping
Usually ships in 1 business day
Product Overview
  • Includes two UCF27AHC-24-23 undercounter freezers and a stacking collar
  • Stainless steel front, sides, top, and door, corrosion resistant aluminum interior
  • Full electronic control, cartridge style hinges with 120 degree stay-open feature
  • Compact design is great for use in tight spaces
  • Uses eco-friendly R290 refrigerant; 115V, 1/3 hp per unit
UPC Code:400013640406
Other Products from this Line
Increase your frozen storage capacity with this Beverage-Air double stacked undercounter freezer!
With a stainless steel front, sides, top, and door design, each unit can stand up to the rigors of even fast-paced kitchens, and since the interior liner is made from aluminum, you won't need to worry about rust and corrosion compromising the safety of the food you serve. This set includes two UCF27AHC-24-23 undercounter freezers and a stacking collar for double stacked installation. This model requires a 115V electrical connection, and each unit comes with its own 8' cord and plug set.
  • Made in America
    Made in America
    This item was made in the United States of America.
  • 5-15P
    5-15P
    This unit comes with a NEMA 5-15P plug.
  • UL Certified
    UL Certified
    This product is certified to applicable standards and requirements by UL Solutions.
Ergonomic Door Design
Flexible Storage
Electronic Control
Added Mobility
This undercounter freezer features 3" casters (2 with brakes) for easy mobility during cleaning and maintenance. The brakes ensure the unit remains stationary when needed.
Specialized Refrigerant
Questions & Answers
Looking For Specific Info? Get quick answers to product questions with our AI-powered search.
Frequently Asked Questions From Customers
Does Beverage-Air warrant this item for use in a food truck?
Counter Height: Work surface is more than 34" high; standard-height unit.
ADA Height: Work surface height is 34" or less; complies with ADA regulations.
Low Profile: Work surface height is less than 32"; designed to fit under most ADA-height counters.