Beverage-Air UCR27AHC-23 Double Stacked 27" Undercounter Refrigerator and 3" Casters
Item number  185ucr27alpkMFR number  (2)UCR27AHC-23+(1)00C32-012A
Quick Shipping
Usually ships in 1 business day
Product Overview
  • Includes two UCR27AHC-23 undercounter refrigerators and a stacking collar
  • Stainless steel front, sides, top, and door, corrosion resistant aluminum interior
  • Full mechanical control, cartridge style hinges with 120 degree stay-open feature
  • Compact design is great for use in tight spaces
  • Uses eco-friendly R290 refrigerant; 115V, 1/6 hp
UPC Code:400013640413
Other Products from this Line
Ergonomic Door Design
Flexible Organization
Specialized Refrigerant
Convenient Features
This unit's (4) 3" casters (2 with brakes) make it easy to move this refrigerator for cleaning and maintenance. Plus, the brakes allow you to make the unit stationary when needed. This set includes two undercounter refrigerators and a stacking collar. Each unit requires a 115V electrical connection and comes with an 8' cord and plug set.
Counter Height: Work surface is more than 34" high; standard-height unit.
ADA Height: Work surface height is 34" or less; complies with ADA regulations.
Low Profile: Work surface height is less than 32"; designed to fit under most ADA-height counters.