Beverage-Air UCR27AHC Double Stacked 27" Undercounter Refrigerator with 6" Casters
Item number  185ucr27ahktMFR number  (2)UCR27AHC+00C32-012A
Contact us for details
Call 717-392-7472Mon-Fri 8AM-6PM EST
Installation Services
Check if installation is currently available for your area.
Quick Shipping
Usually ships in 1 business day
Product Overview
  • Includes two UCR27AHC undercounter refrigerators and a stacking collar
  • Stainless steel front, sides, top, and door, corrosion resistant aluminum interior
  • Full mechanical control, cartridge style hinges with 120 degree stay-open feature
  • Compact design is great for use in tight spaces
  • Uses eco-friendly R290 refrigerant; 115V, 1/6 hp
UPC Code:400013640185
Other Products from this Line
  • Made in America
    Made in America
    This item was made in the United States of America.
  • 5-15P
    5-15P
    This unit comes with a NEMA 5-15P plug.
  • UL Certified
    UL Certified
    This product is certified to applicable standards and requirements by UL Solutions.
Ergonomic Door Design
Flexible Storage
Temperature Retention
Specialized Refrigerant
Ease of Use
A set of four 6" casters makes it easy to move the unit for cleaning and maintenance. Plus, two of the casters have brakes so that you can make the unit stationary when needed. This set comes with two undercounter refrigerators and a stacking collar. Each unit requires a 115V electrical connection and comes with an 8' cord and plug set.
Questions & Answers
Looking For Specific Info? Get quick answers to product questions with our AI-powered search.
Frequently Asked Questions From Customers
Does Beverage-Air warrant this item for use in a food truck?
Counter Height: Work surface is more than 34" high; standard-height unit.
ADA Height: Work surface height is 34" or less; complies with ADA regulations.
Low Profile: Work surface height is less than 32"; designed to fit under most ADA-height counters.