Beverage-Air SPED72HC-24M-4 72" 1 Door 4 Drawer Mega Top Refrigerated Sandwich Prep Table
Item number 185sd7224m4hMFR number SPED72HC-24M-4
Works WithView All Items
- Apply, opens link in this tab
(27,246 points) with a Webstaurant Rewards Visa® Credit Card
Product Overview
- (12) 1/6 , (2) 1/2, and (1) full size food pan included
- Includes a 10" wide cutting board
- Stainless steel front, sides, top, door, drawers, and grille
- Cabinet features foamed-in-place polyurethane insulation
- 1/3 hp; 115V; runs on R290 eco-friendly refrigerant
UPC Code:400010806751
Works With
View All Items- Quantity
- 1/Each
- Shipping Weight
- 400 lb.
- Depth
- 36 5/8 Inches
- Height
- 45 1/2 Inches
- Nominal Width
- 72 Inches
- Amps
- 9.6 Amps
- Hertz
- 60 Hz
- Phase
- 1 Phase
- Voltage
- 115 Volts
- 1/6 Size Pan Capacity
- 24 Pans
- Access Type
- Doors and Drawers
- Capacity
- 21.5 cu. ft.
- Casters
- With Casters
- Compressor Location
- Bottom Mounted
- Stainless Steel and Aluminum
- Door Style
- Swing
- Door Type
- Solid
- 1/3 hp
- Number of 1/6 Size Pans Included
- 12 Pans
- Number of Doors
- 1 Door
- Number of Drawers
- 4 Drawers
- Number of Shelves
- 1 Shelf
- R-290
- Refrigeration Type
- Air Cooled
- Style
- Counter Height
- Temperature Range
- 33 - 40 Degrees F
- Top Type
- Mega Top Workstation Refrigerators
Beverage-Air SPED72HC-24M-4 Details
From the Elite series, the Beverage-Air SPED72HC-24M-4 72" mega top sandwich / salad prep table with one door and four drawers is designed to keep your freshest toppings and your ingredients close at hand at food-safe holding temperatures. Its high-capacity refrigeration system boasts an optimized airflow pattern that cools the pans from the bottom for more even temperature distribution and improved performance. The door section provides additional storage space for backup toppings and ingredients, and comes with two epoxy-coated steel wire shelves. Plus, the right side of the unit offers additional counter space to extend your prep area even further. You can use the extra space to store your slicer, blender, or vegetable chopper so everything is conveniently in one place!
- (12) 1/6 , (2) 1/2, and (1) full size, 4" deep polycarbonate food pans included for top section
- Top drawers hold 4" deep food pans; bottom drawers hold 6" deep food pans (sold separately)
- Door section has stay-open, self-closing design and comes with two epoxy-coated wire shelves
- Cabinet insulated with CFC-free foamed-in-place polyurethane insulation for energy efficiency
- 1/3 hp compressor eco-friendly R290 refrigerant
- Heavy-duty 6" casters (2 locking), stainless steel top, sides, drawers, and front grille
- Corrosion-resistant aluminum interior liner
- Insulated cover
- 10" wide polyethylene cutting board is removable for easy cleaning
- 21.5 cu. ft. total capacity
- 115V
Overall Dimensions:
Width: 72"
Depth: 36 5/8"
Height: 45 1/2"
Capacity: 21.5 cu. ft.
Counter Height: Work surface is more than 34" high; standard-height unit.
ADA Height: Work surface height is 34" or less; complies with ADA regulations.
Low Profile: Work surface height is less than 32"; designed to fit under most ADA-height counters.