Beverage-Air SPED72HC-24M-2 72" 2 Door 2 Drawer Mega Top Refrigerated Sandwich Prep Table
Item number 185sd7224m2hMFR number SPED72HC-24M-2
Works WithView All Items
Contact us for details
Call 717-392-7472Mon-Fri 8AM-6PM EST
- Apply, opens link in this tab
(23,177 points) with a Webstaurant Rewards Visa® Credit Card
Installation Services
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
- (12) 1/6 , (2) 1/2, and (1) full size food pan included
- Includes a 10" wide cutting board
- Stainless steel top, sides, doors, drawers, and grille
- Cabinet features foamed-in-place polyurethane insulation
- 1/3 hp; 115V; runs on R290 eco-friendly refrigerant
UPC Code:400010806744
Works With
View All Items- Quantity
- 1/Each
- Shipping Weight
- 395 lb.
- Width
- 72 Inches
- Depth
- 36 5/8 Inches
- Height
- 45 1/2 Inches
- Nominal Width
- 72 Inches
- Amps
- 9.6 Amps
- Hertz
- 60 Hz
- Phase
- 1 Phase
- Voltage
- 115 Volts
- 1/6 Size Pan Capacity
- 24 Pans
- Access Type
- Doors and Drawers
- Capacity
- 21.5 cu. ft.
- Casters
- With Casters
- Compressor Location
- Bottom Mounted
- Compressor Style
- Side / Rear Breathing
- Construction
- Stainless Steel and Aluminum
- Door Style
- Swing
- Door Type
- Solid
- Features
- Made in America
- Hinge Location
- Right
- Horsepower
- 1/3 hp
- Number of 1/6 Size Pans Included
- 12 Pans
- Number of Doors
- 2 Doors
- Number of Drawers
- 2 Drawers
- Number of Shelves
- 2 Shelves
- Plug Type
- NEMA 5-15P
- Refrigerant Type
- R-290
- Refrigeration Type
- Air Cooled
- Style
- Counter Height
- Temperature Range
- 33 - 40 Degrees F
- Top Type
- Mega Top
Beverage-Air SPED72HC-24M-2 Details
From the Elite series, the Beverage-Air SPED72HC-24M-2 72" mega top sandwich / salad prep table with two doors and two drawers is designed to keep your freshest toppings and ingredients close at hand at food-safe holding temperatures. Its high-capacity refrigeration system boasts an optimized airflow pattern that cools the pans from the bottom for even temperature distribution and improved performance. Plus, the right side of the unit offers additional counter space to extend your prep area even further. You can use the extra space to store your slicer, blender, or vegetable chopper so everything is conveniently in one place!
- (12) 1/6 , (2) 1/2, and (1) full size, 4" deep polycarbonate food pans included for top section
- Top and bottom drawers hold 6" deep food pans (sold separately)
- Door sections have stay-open, self-closing designs and come with two epoxy-coated wire shelves
- Cabinet insulated with CFC-free foamed-in-place polyurethane insulation for energy efficiency
- 1/3 hp compressor eco-friendly R290 refrigerant
- Heavy-duty 6" casters (2 locking), stainless steel top, sides, drawers, and front grille
- Corrosion-resistant aluminum interior liner
- Insulated cover
- 10" wide polyethylene cutting board is removable for easy cleaning
- 21.5 cu. ft. total capacity
- 115V
Overall Dimensions:
Width: 72"
Depth: 36 5/8"
Height: 45 1/2"
Capacity: 21.5 cu. ft.
5-15P
This unit comes with a NEMA 5-15P plug.
Made in America
This item was made in the United States of America.
UL Certified
This product is certified to applicable standards and requirements by UL Solutions.
Questions & Answers
Looking For Specific Info? Get quick answers to product questions with our AI-powered search.
Frequently Asked Questions From Customers
Counter Height: Work surface is more than 34" high; standard-height unit.
ADA Height: Work surface height is 34" or less; complies with ADA regulations.
Low Profile: Work surface height is less than 32"; designed to fit under most ADA-height counters.