Beverage-Air SPED72HC-30M-6 72" 6 Drawer Mega Top Refrigerated Sandwich Prep Table
Item number  185sd7230m6hMFR number  SPED72HC-30M-6
Contact us for details
Call 717-392-7472Mon-Fri 8AM-6PM EST
Installation Services
Check if installation is currently available for your area.
Quick Shipping
Usually ships in 1 business day
Product Overview
  • Mega top holds (30) 1/6 size 4" deep pans (included)
  • Includes a 10" wide cutting board
  • Stainless steel front, sides, top, drawers, and grille
  • Cabinet features foamed-in-place polyurethane insulation
  • 1/3 hp; 115V; runs on R290 eco-friendly refrigerant
UPC Code:sped72hc-30m-6
Works With
View All Items
Beverage-Air SPED72HC-30M-6 Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
531 lb.
Width
72 Inches
Depth
36 5/8 Inches
Height
45 1/2 Inches
Nominal Width
72 Inches
Amps
9.6 Amps
Hertz
60 Hz
Phase
1 Phase
Voltage
115 Volts
1/6 Size Pan Capacity
30 Pans
Access Type
Drawers
Capacity
20 cu. ft.
Casters
With Casters
Compressor Location
Bottom Mounted
Compressor Style
Side / Rear Breathing
Construction
Stainless Steel and Aluminum
Features
Made in America
Horsepower
1/3 hp
Number of 1/6 Size Pans Included
18 Pans
Number of Drawers
6 Drawers
Plug Type
NEMA 5-15P
Refrigerant Type
R-290
Refrigeration Type
Air Cooled
Style
Counter Height
Temperature Range
33 - 40 Degrees F
Top Type
Mega Top
Beverage-Air SPED72HC-30M-6 Details
From the Elite series, the Beverage-Air SPED72HC-30M-6 72" mega top sandwich / salad prep table with six drawers is designed to keep your freshest toppings and ingredients close at hand while maintaining food-safe holding temperatures. Along the front the cutting board is the perfect place for preparing fresh subs, sandwiches, salads, and other signature orders. The cutting board is easily removable for cleaning afterwards. On top, there are segmented sections so your staff can easily organize ingredients to best fit their needs. This allows them to put together food faster and reduce prep time.
In terms of capacity, the top section by the cutting board can hold up to (30) 1/6 size food pans, while the bottom drawers can accommodate 6" deep pans (sold separately). For your convenience, a set of (30) 1/6 size, 4" deep food pans are included; these pans are made of durable polycarbonate to withstand regular use and better assist with food prep.
The refrigeration system runs on a 1/3 hp compressor and has an optimized airflow pattern that cools pans from the bottom for even temperature distribution and improved performance. Plus, it circulates eco-friendly R290 refrigerant which has an ozone depletion potential (ODP) of 0 and a global warming potential (GWP) of 3, making it an environmentally responsible choice for your business. Four heavy-duty 6" casters (2 locking) are also included for easy mobility for cleaning or routine maintenance. This unit requires a 115V electrical connection for operation.
Set Includes:
- (30) 1/6 size, 4" deep polycarbonate food pans
- (4) heavy-duty 6" casters (2 locking)
- Mega top sandwich / salad prep table
Overall Dimensions:
Width: 72"