Beverage-Air SPED60HC-24M-2 60" 1 Door 2 Drawer Mega Top Refrigerated Sandwich Prep Table
Item number  185sd6024m2hMFR number  SPED60HC-24M-2
Contact us for details
Call 717-392-7472Mon-Fri 8AM-6PM EST
Installation Services
Check if installation is currently available for your area.
Quick Shipping
Usually ships in 1 business day
Product Overview
  • Top holds (12) 1/6 size pans plus (2) 1/2 size pans and (1) full size food pan (included)
  • 10" wide polyethylene cutting board
  • Stainless steel front, sides, top, door, drawers, and grille
  • Cabinet features foamed-in-place polyurethane insulation
  • 1/3 hp; 115V; runs on R290 eco-friendly refrigerant
UPC Code:400010806669
Works With
View All Items
Try the Beverage-Air SPED60HC-24M-2 60" mega top refrigerated sandwich / salad prep table if you want extra room in your topping rail!
Switch to a mega top if you need extra space for your toppings and ingredients! This Beverage Air SPED60HC-24M-2 60" mega top refrigerated salad / sandwich prep table features extra depth to accommodate additional ingredient pans. All of your customers' favorite toppings will be within reach and the refrigeration system will keep them cooled to the correct temperature. The long cutting board provides plenty of room for you to assemble salads and sandwiches, while 2 drawers provide even more space for food pans.
  • 5-15P
    5-15P
    This unit comes with a NEMA 5-15P plug.
  • Made in America
    Made in America
    This item was made in the United States of America.
  • UL Certified
    UL Certified
    This product is certified to applicable standards and requirements by UL Solutions.
Includes Food Pans
2 Drawer Design
The top and bottom drawers hold 6" deep food pans (sold separately). Next to the drawers, the door section provides additional storage space for backup toppings and ingredients, and comes with two epoxy-coated steel wire shelves.
Refrigerated Cabinet
Self-Closing Door
Locking Adapter Bars
Superior Insulation
Questions & Answers
Looking For Specific Info? Get quick answers to product questions with our AI-powered search.
Frequently Asked Questions From Customers
Does Beverage-Air warrant this item for use in a food truck?
Counter Height: Work surface is more than 34" high; standard-height unit.
ADA Height: Work surface height is 34" or less; complies with ADA regulations.
Low Profile: Work surface height is less than 32"; designed to fit under most ADA-height counters.