Avantco HLDBL24BK 24" Black Dual Arm Stainless Steel Heat Lamp - 120V, 500W
Item number  177hldbl24bk
What We Offer
shield icon
Protect Your Product
Quick Shipping
Usually ships in 1 business day
Product Overview
  • Includes (2) 250W shatterproof bulbs for long-lasting heat and an attractive display
  • Made of durable stainless steel
  • Flexible arm construction to move the warmer as needed
  • Attractive finish and drilled stainless steel shade
  • On / off toggle switch located away from heat zone for safety
UPC Code:400013311405
Works With
Keep food hot and fresh with this Avantco HLDBL24BK 24" black dual arm stainless steel heat lamp.
  • 5-15P
    5-15P
    This unit comes with a NEMA 5-15P plug.
  • ETL Listed
    ETL Listed
    This product has been certified by ETL, a division of the Intertek Group.
Keeps Food Warm
To operate the lamp, flip its on / off toggle switch, which is located away from the heat zone for safety. It comes standard with (2) 250W red bulbs, and for your convenience, it can be mounted to a table or countertop with the Avantco PCLMPSS stainless steel clamp for heat lamps (sold separately). This lamp requires a 120V electrical connection.