Vulcan VCRG36-T1 Natural Gas 36" Countertop Griddle with Snap-Action Thermostatic Controls - 75,000 BTU
Item number  901vcrg36tMFR number  VCRG36-T1
What We Offer
shield icon
Protect Your Product
Installation Services
Check if installation is currently available for your area.
Quick Shipping
Usually ships in 1 business day
Product Overview
  • 75,000 BTU; (1) 25,000 BTU U-shaped aluminized steel burner for every 12"
  • 1" thick polished steel plate with stainless steel backsplash and tapered side splashes
  • 4 1/2 qt. grease pan for easy cleaning
  • Independent thermostatic controls; adjustable temperature from 200-450 degrees Fahrenheit
  • Heavy-duty, all welded stainless steel body with aluminized frame
  • 4" adjustable legs
  • Natural gas
UPC Code:vcrg36-t1
Works With
Upgrade your restaurant's grilling capabilities by adding this Vulcan VCRG36-T1 36" countertop natural gas griddle with snap-action thermostatic controls to your cooking lineup.
Featuring a powerful 25,000 BTU U-shaped aluminized steel burner for every 12" of griddle plate, this unit offers a total of 75,000 BTU. The 1" thick polished steel griddle plate is ideal for your high volume business since its thick design provides greater heat retention and faster recovery for your busiest breakfast shifts. This unit requires a natural gas connection but can be field converted to liquid propane.
  • CSA, US and Canada
    CSA, US and Canada
    This product is certified by CSA to applicable U.S. and Canadian standards.
  • NSF Certified
    NSF Certified
    This item is certified by NSF to applicable standards.
  • 3/4" Gas Connection
    3/4" Gas Connection
    This unit comes with a 3/4" gas connection to be installed by a professional.
  • Field Convertible (Gas)
    Field Convertible (Gas)
Safe and Easy-to-Clean Design
Increased Durability
For long-lasting durability that withstands a harsh commercial environment, this unit boasts a fully welded stainless steel body with an aluminized frame. 4" adjustable legs are also included to raise the unit to a more comfortable working height.