Vulcan VCCG36-AR Natural Gas 36" Griddle with Atmospheric Burner and Chrome Plate -90,000 BTU
Item number  901vccg36arnMFR number  VCCG36-AR
What We Offer
shield icon
Protect Your Product
Installation Services
Check if installation is currently available for your area.
Usually Ships in 4 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • 24" deep, 1" thick chrome griddle plate; 4" backsplash
  • (3) 30,000 BTU atmospheric burners, individually controlled
  • Independent thermostatic controls; range of 200-550 degrees Fahrenheit
  • High capacity, stainless steel grease drawer
  • 120V, 90,000 BTU
UPC Code:400013252418
Works With
View All Items
Vulcan VCCG36-AR Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
475 lb.
Width
36 Inches
Depth
33 1/8 Inches
Height
18 13/16 Inches
Cooking Surface Width
36 Inches
Nominal Width
Cooking Surface Depth
24 Inches
Voltage
120 Volts
Backsplash
With Backsplash
Base Style
None – Countertop Unit
Burner BTU
30,000 BTU
Control Type
Solid State Thermostatic
Cooking Surface Material
Chrome
Features
Made in America NSF Certified
Gas Connection Size
3/4 Inches
Installation Type
Countertop
Number of Burners
3 Burners
Number of Controls
3 Controls
Plate Thickness
1 Inch
Plug Type
NEMA 5-15P
Power Type
Natural Gas
Temperature Range
200 - 550 Degrees F
Total BTU
90,000 BTU
Type
Griddles
Usage
Heavy Duty
Vulcan VCCG36-AR Details
Upgrade your restaurant's grilling capabilities by adding this Vulcan VCCG36-AR natural gas griddle to your cooking lineup! Featuring a powerful 30,000 BTU atmospheric burner for every 12" of griddle plate, this unit offers a total of 90,000 BTU. The 1" thick chrome griddle plate is ideal for your high volume business.
Four 4" adjustable legs keep this unit just above the countertop so that you can easily clean underneath while a 4" stainless steel backsplash and tapered side splashes protect your walls and surrounding equipment from grease spatter. Plus, each temperature knob includes chrome plated guards to prevent accidental adjustments or knob damage. When you are ready to clean up for the day, it's fast and easy to empty this unit's high capacity 6 qt. grease drawer. A natural gas connection and a 120V electrical connection are required for operation.
Overall Dimensions:
Width: 36"
Depth: 33 1/8"
Height: 18 13/16"
Cooking Surface Dimensions:
Width: 36"
Depth: 24"