Item number  901c24ga6bcnMFR number  C24GA6 NAT
What We Offer
shield icon
Protect Your Product
Installation Services
Check if installation is currently available for your area.
Usually Ships in 2-3 Weeks from manufacturer
Lead times vary based on manufacturer stock
Product Overview
  • Stainless steel exterior and interior construction
  • 6 pan capacity
  • Two cooking compartments with coved interior corners
  • Stainless steel steam generator with staged water fill
  • Basic controls with 60-minute timer
Shipping Restrictions
  • This item cannot ship to DC, RI, VT, NV, WA, MA, CO, NY, NJ or OR
UPC Code:400012121166
Works With
View All Items
Vulcan C24GA6 NAT Specs
Quantity
1/Each
Shipping Weight
490 lb.
Width
24 Inches
Depth
35 7/16 Inches
Height
59 Inches
Amps
2 Amps
Hertz
60 Hz
Phase
1 Phase
Voltage
120 Volts
Construction
Stainless Steel
Control Type
Dial Push-Button
Features
Made in America
Gas Connection Size
3/4 Inches
Number of Compartments
2 Compartments
Pan Capacity
6 Pans
Plug Type
NEMA 5-15P
Power Type
Natural Gas
Pressure
Without Pressure
Steam Source
Boiler / Steam Generator
Style
Floor
Total BTU
125,000 BTU
Type
Convection Steamers
Water Inlet Size
3/4 Inches
Vulcan C24GA6 NAT Details
This steamer boasts heavy-duty doors with convenient door latch mechanisms to ensure they stay shut when you're not loading or unloading pans. It also includes 6" adjustable stainless steel legs with flanged feet for stability in your kitchen. For long lasting durability and performance, this unit's exterior is comprised entirely of stainless steel. This unit requires natural gas for operation. A 120V electrical connection is required to power the blower and controls.
Overall Dimensions:
Width: 24"
Depth: 35 7/16"
Height: 59"